دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۹

سلامت آنلاین بررسی می‌کند

چگونه صحیح بخوابیم تا سلامت بدنمان حفظ شود؟

خواب

سلامت آنلاین - بسیاری از ما خواب ناآرام را تجربه کرده‌ایم، از نگاه محققان این پدیده کاملاً طبیعی است و غالباً به دلیل استرس یا عوامل محیطی ظاهر و بعد از مدتی برطرف می‌شود؛ اما می‌توان با به کار بردن روش‌هایی خوابی آرام داشت و به جای احساس خستگی و کلافگی، خوب و سرحال نیز از خواب برخواست.

اختلالات خواب طولانی مدت موجب می‌شود تا فرد تعادل جسمی و عاطفی خود را از دست بدهد و به طور مستمر با احساس خستگی یا خواب آلودگی مواجه باشد. محققان می‌گویند ۳۰ درصد مردم جهان دچار این عارضه هستند و باید درمان آن را جدی بگیرند.
به گزارش سلامت آنلاین، پدیده اختلال خواب که بسیاری از افراد در خوابیدن شبانه آن را تجربه می‌کنند، لزوماً در ابتدای خوابیدن مشاهده نمی‌شود و گاهی بعد از بیدار شدن‌های کوتاه‌مدت و در مرحله‌ای که فرد تلاش می‌کند دوباره بخوابد نیز روی می‌دهد. به نظر محققان خواب، این مشکل ناشی از تغییراتی است که در ساعت بیولوژیکی بدن اتفاق می‌افتد.
اختلالات خواب در صورت عدم درمان پیامدهای غیرطبیعی فراوانی دارد که از آن جمله می‌توان به افسردگی، تغییرات خلقی و مشکلات هورمونی اشاره کرد.
به گفته دکتر مهسا عاشقان، استادیار طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم (ص)، درست خوابیدن و صحیح بیدار شدن مانند ورزش کردن اهمیت دارد و تأثیر محسوسی در سلامت و نشاط انسان ایجاد می‌کند.
او در این باره به خبرنگار سلامت آنلاین گفت: «یک سوم عمر همه ما در خواب سپری می‌شود و از طرفی یک سوم کمردردها نیز به دلیل خوابیدن غلط یا دمر خوابیدن اتفاق می افتد زیرا در چنین وضعیتی فشار زیادی به ستون فقرات از جمله کمر، گردن و مهره‌ها وارد می‌شود و آنها را کاملاً درگیر می‌کند.»
دکتر عاشقان با اشاره به شیوه‌های صحیح خوابیدن، توضیح داد: «بهترین حالت خواب در اصطلاح خوابیدن به صورت طاقباز است به شرطی که بالش مناسبی زیر زانوها قرار داده شود؛ خیلی صاف خوابیدن برای ستون فقرات مضر است و گودی کمر را بیشتر می‌کند. علاوه بر اینها، خوابیدن به پهلو یا در اصطلاح خوابیدن جنینی می‌تواند اختلالات خواب را در زمان کوتاهی درمان کند. در چنین وضعیتی باید هر دو پا هماهنگ با یکدیگر به طرف شکم برده شود. بی‌تردید اگر به درست خوابیدن عادت کنیم تاثیرات لذتبخش آن را بخوبی درک خواهیم کرد.»

* بالش مناسب، ضامن خواب راحت

بالش مناسب بر کیفیت خواب ما اثر می‌گذارد؛ هر چند که استاندارد خاصی برای آن تعریف نشده است.
این متخصص طب فیزیکی در همین زمینه گفت: «هنگام خواب باید سر و گردن همچون زمان بیداری در یک راستا باشند. اگر بالش خیلی بلند باشد سر به جلو و اگر خیلی کوتاه باشد سر به عقب می‌رود و پس از مدتی مشکلاتی برای سر، گردن و کمر ایجاد می‌کند. بالش بزرگ به دلیل در برگرفتن شانه‌ها انتخاب مناسبی است.»
بستر خواب هم از مواردی است که باید جدی گرفته شود. به گفته این کارشناس، تشک‌های سفت در مقایسه با تشک‌های نرم برتری دارند. اگر تشک به مقدار مناسب سفت نباشد و بعد از بیدار شدن اثر فرورفتگی بدن روی آن مشاهده شود بی‌تردید نمی‌تواند شرایط لازم برای خوب خوابیدن را فراهم کند. همچنین باید توجه داشت برخاستن‌های آنی از بستر، فشار بیش از حدی به کمر و مهره‌ها وارد و بعد از مدتی عوارض جسمی فراوانی را به فرد تحمیل می‌کند؛ برای آنکه به شیوه صحیح بیدار شوید ابتدا به پهلو بچرخید و سپس روی دست‌هایتان برخیزید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.