پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۱

یک ستاد کوچک با مسئولیتی سترگ

زهرا عرب - سردبیر

زهرا عرب روزنامه نگار

 مدت هاست به این می اندیشم جامعه به لحاظ اخلاقی و سلامت روانی به حال خود رها شده است، لازم نیست برای اثبات این مدعا به جوانان خمار گوشه بزرگراهها اشاره کرد که جلوی چشم رهگذران در هم می لولند و مواد تزریق می کنند .نیازی نیست برای اثبات این گفته به پاتوق معتادانی در دره فرحزاد اشاره کرد که با چوب و چماق کشیک می دهند کسی وارد حریم امن شان نشود.

این موضوع را می شود از سگرمه های در هم مردم ،اول هر صبح در اتوبوس و مترو دریافت . می شود از میزان پرخاشگریهای روزانه افراد به یکدیگر بر سر یک جای پارک و یا عبور یک لحظه زودتر از چراغ راهنمایی فهمید. می شود از درصد آمار طلاق واقعی درک کرد، می شود در طلاق عاطفی همسران و بیزاری آنها از گفتگو با یکدیگر آن را مشاهده کرد. می شود از طرز پوشش دختران نوجوان و چالش  همیشگی خانواده ها با آنها درک کرد.  لازم  نیست برای اثبات این ادعا آمار و ارقام رسمی و غیر رسمی آسیب های اجتماعی را متذکر شد، که آمار آسیب های اجتماعی در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا قابل ارزیابی دقیق نیست. 

اما چرا جامعه به حال خود رها شده، شاید یکی از دلایلش این است که مسئولان به جای پرداختن به متن مشکلات مبتلا به جامعه ، درگیر حاشیه ها شده اند. کافی است اتفاقی، حادثه ای در جامعه رخ دهد و کل جامعه درگیرش شود و ناباورانه در چشم بر هم زدنی به مساله اول زندگی مردم تبدیل گردد و مسئولان ما را هم ناخواسته به دنبال خود بکشد.

 آنچه نگران کننده است رشد خزنده خشونت و ناهنجاری های رفتاری ، افسردگی و اختلالات روانی در جامعه است.  آخرین آمار منتشرشده از سوی مراجع قانونی حاكی از آن است كه ۲۱.۱ درصد مردم کشورمان اختلالات روانی دارند. مطالعات جدید نیز در بین مردم تهران نشانگر آن است كه ۳۴.۲ درصد از تهرانی ها هم از اختلالات روانی رنج می‌برند. همچنین به گفته کارشناسان نمودار بیماری های روانی درکشور ما روبه رشد است، زیرا با استناد به تحقیقات انجام شده طی سال‌های ۷۸ و۸۷ میزان شیوع اختلال‌های روانی درمیان تهرانی ها درفاصله ۹ سال۶۰ درصد افزایش پیدا كرده و به اندكی بیش از ۳۴ درصد رسیده است.

در چنین شرایطی از حدود دو ماه پیش ستاد انسجام فعالیت‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تشکیل شده است، این اتفاق دلگرم کننده ای است که نشان می دهد اراده ای برای کاهش آسیب های رفتاری و  ناهنجاری های اجتماعی  وجود دارد و عزم خود را  جزم کرده  است. ستادی که باید سالها پیش تشکیل می شد و البته وظیفه ای سنگین به عهده دارد. این ستاد حالا با آسیب های اجتماعی فراوانی مواجه است که از پیشگیری گذر کرده اند و جامعه بشدت دچار آن است و باید برای درمان آن کاری کردکارستان .

به  گفته مسئولان وزارت بهداشت، کاهش آسیب هایی چون طلاق، اعتیاد، نهادینه کردن مشاوره های پیش از ازدواج، ارائه خدمات بهداشتی در پایگاه های جامع سلامت  برای ۱۰ میلیون حاشیه نشین و به کار گماردن  ۷۰۰ کارشناس سلامت روان در حاشیه شهرها، از جمله اقداماتی است که انجام شده و از سوی ستاد انسجام فعالیت های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز مجدانه پیگیری می شود.

همه اینها خوب است و توجه به تشکیل چنین ستادی جای تقدیر دارد، اما نکته ای که باید به آن تاکید کرد این است که بدون تردید حل بحران های اجتماعی بویژه در بحث سلامت روان به همکاری فرابخشی نیاز مبرم دارد. سلامت روان مردم نه تنها به وزارت بهداشت محدود نمی شود ، بلکه در ارتباط تنگاتنگ با تعداد زیادی از ارگان ها و سازمان ها و  وزارتخانه ها و حتی رسانه ها قرار دارد واگر در این  عرصه خطیر همکاری نباشد و هر کس کار خود را انجام دهد و ساز خود را بزند، نه این ستاد که تشکیل ده ها ستاد دیگر هم کاری از پیش نخواهد برد.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.