شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۴

اسنک، چیپس، پفک؛ روش تولید و ارزش غذایی تنقلات شکم پرکن

پفک هله هوله

سلامت آنلاین- این روزها علائق تغذیه‌ای بچه‌ها با علاقه‌مندی‌های غذایی والدینشان تفاوت دارد. قبلتر‌ها اگر برگه زردآلود و مشتی نخودچی و بسته‌ای آجیل جزو تنقلات والدین بود، اکنون بچه‌ها بیشتر به اسنک و چیپس و پفک علاقه‌مندند. درباره هر سه اینها اطلاعات بیشتری در ادامه ذکر شده است.

به گزارش سلامت آنلاین، اسنک ها یکی از پرطرفدارترین تنقلاتی هستند که امروزه اغلب کارخانجات صنایع غذایی در تولید انواع و اقسام مختلف آن با یکدیگر به رقابت پرداخته اند.

مواد اولیه و ارزش تغذیه ای اسنک‌ها

ماده اولیه و اصلی اسنک ها آرد ذرت یا آرد سیب زمینی است. پفک ها نوعی اسنک هستند و اغلب با آرد بلغور ذرت تهیه می شوند و سایر اسنک ها در فرم ها و مدل های مختلف را اکثرا با آرد سیب زمینی تهیه می کنند که البته چون آرد ذرت و سیب زمینی هر دو طی حجیم و برشته شدن، حرارت می بینند تا حدودی کیفیت تغذیه ای خود را از دست می دهند و تنها جنبه شکم پر کن دارند.

کم ضررترین نوع اسنک

برای ترد کردن اغلب اسنک ها باید همچون برگه های چیپس سیب زمینی آنها را در روغن غوطه ور و سرخ کرد اما برخی از انواع اسنک ها داخل تنور و با مقدار کمتری روغن ترد و شکننده می شوند. این اسنک ها در مقایسه با انواع معمولی آن طعم بهتر و روش فرآوری سالمتری دارند. البته اسنک هایی هم هستند که با هوای داغ پخته می شوند یعنی توسط هوای داغ برشته و ترد می شوند و چون روغن مورد استفاده برای تهیه این محصول بسیار ناچیز و تنها در ترکیبات آن وجود دارد کم کالری تر و در اولویت مصرف قرار دارند. ولی نباید این موضوع را از یاد برد که نمک، رنگ و اسانسی که به این نوع تنقلات می زنند برای سلامت همچنان در دسته تهدیدها به شمار می‌رود.

روند تهیه پفک

پفک نوعی اسنک است که در روغن غوطه ور نمی شود، بلکه بلغور ذرت به واسطه رطوبت و حرارت در دستگاه های مخصوصی، ترد و حجیم می شود و آن روغنی که به همراه رنگ نارنجی هنگام خوردن پفک به انگشتان دست می چسبد، مخلوطی سس مانند از رنگ غذایی نارنجی، روغن، نمک، پودر پنير و افزودنی های دیگر است که در مرحله آخر تولید، بر روی پفک ها اسپری می شود. روش تهیه پفک در مقایسه با چیپس و اسنک های سرخ شده در روغن، سالم تر است اما سس پفک چون حاوی روغن زیادی است بر کالری این محصول می افزاید.

هاله قهوه ای یا سبز رنگ روی برخی از انواع چیپس

رنگ قهوه ای نشان می دهد که محصول در مجاورت با حرارت زیاد قرار داشته و میزان ماده سرطانزا به نام آکریلامید که دشمن کبد است در آن بیش از حد مجاز ایجاد شده است. رگه هایی از رنگ سبز هم نشان می دهد که سیب زمینی مورد استفاده، به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و انبارداری، آلوده به سم سولانین بوده است. این سم در بافت سیب زمینی هایی که سبز شده اند به وفور یافت می شود و می تواند سبب بروز مشکلات گوارشی ناخوشایندی شود. در نتیجه توصیه می شود از مصرف اسنک ها یا چیپس های تنوری یا برشته شده ای که تغییر رنگ داده و هاله ای از رنگ قهوه ای یا سبز بر روی آن ها ظاهر شده خودداری کنید.  

بوی کمابیش نامطبوع هنگام باز کردن بسته بندی برخی از اسنک‌ها و پفک‌ها

در بیشتر تنقلاتی که با روغن، سرخ شده یا حاوی روغن هستند در اثر تماس با اکسیژن احتمال اکسید و فاسد شدن روغن محصول وجود دارد. به همین دلیل بسته بندی این نوع محصولات را با گازی خنثی مانند گاز نيتروژن (ازت) پر می کنند، به گونه ای که اکسیژن خارج و نیتروژن جایگزین آن می شود تا از سرعت فساد محصول کاسته شود. گاهی این گاز به همراه برخی از طعم های افزوده شده به اسنک ها به خصوص طعم کره ای و پنیری، موجب انتشار چنین بویی می شود و این نشان دهنده فساد محصول نیست.

این نکته را هم فراموش نکنید که اغلب اسنک های نگهداری شده در خارج از مغازه و در مجاورت نور آفتاب به سرعت دچار فساد می‌شوند و علامت بارز آن تغییر طعم و ایجاد مزه نامطلوب اسنک است. در نتیجه توصیه می‌کنیم همیشه چنین محصولاتی را از قفسه های داخل مغازه انتخاب و خریداری کنید. (سلامت آنلاین/ فاخره بهبهانی- مهندس علوم و صنایع غذایی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.