دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰

سلامت آنلاین در گفتگو با مسئولان و نمایندگان مجلس بررسی می‎کند

قوانین کهنه نظام پزشکی پوست می‌اندازد؟

قدردانی مردم خونگرم بیجار از پزشکان نیکوکار

سلامت آنلاین- خبر کم فروشی یک پزشک که هنگام عمل جراحی، پروتز مورد نیاز بیمار را استفاده نمی کرد، اما پول آن را از بیمار می گرفت، با انتقاد شدید وزیر بهداشت از بازدارنده نبودن برخی قوانین نظام پزشکی مواجه شد که نشان می دهد قوانین و مجازات تخلف های پزشکی در کشور ما به اصلاح جدی نیاز دارد.

به گزارش سلامت آنلاین،  دکتر سیدحسن هاشمی با تاکید بر اینکه ما به عنوان وزارت بهداشت معتقدیم که قانون نظام پزشکی در برخی موارد دارای نقص‌های جدی است ،گفت: این نقص ها هم از جهت حقوق خدمت‌گیرندگان و هم از جنبه حقوق صنف پزشکان است.

وی در میان صحبت های خود افزود: ما به عنوان وزارت بهداشت معتقدیم که قانون نظام پزشکی در برخی موارد دارای نقص‌های جدی است؛ هم از جهت حقوق خدمت‌گیرندگان و هم حقوق صنف. اشکالاتی مطرح است که به دلیل فنی بودن، نمی‌توان آن را در این جلسه بیان کرد. در مجموع قانون نظام‌پزشکی باید بازنگری شود اما خود سازمان نظام پزشکی باید این پیشنهاد را مطرح کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد:خطاهای پزشکی وجود دارد و هیچ جامعه‌ای هم از آن مصون نیست، اما در دنیا قوانین بازدارنده‌ای در این زمینه وجود دارد که از بروز این خطاها پیشگیری کرده یا آن را به حداقل برساند. در کشور ما هم در این زمینه قانون مجازات اسلامی و همچنین قانون نظام پزشکی وجود دارد، اما در برخورد با تخلفات پزشکی حقی که برای وزارت بهداشت قائل هستند، کمترین حق است.

وی افزود: آنجا که حقوق عامه مردم مطرح است، قانونگذار باید در قوانینش تجدیدنظر داشته باشد. در تخلفات باید مجازات‌ها بازدارنده باشند این در حالی است که اکنون این چنین نیست و تخلفات پزشکی باید از مسیر نظام پزشکی (خود صنف) و دادگاه جرایم پزشکی تصمیم‌گیری شود.

وزیر بهداشت  گفت: به عنوان مثال در خبرها فردی متخلف که اسم پزشک روی آن گذاشته و لباس پاک پزشکی را بر تن دارد را می‌بینیم که به اطلاع مردم می‌رسانند این پزشک جراحی کرده، تجهیزات لازم را به کار نبرده اما هزینه آن را از بیمار گرفته است؛ 80 میلیون ایرانی نیز این خبر را می‌بینند که در اعمال جراحی تقلب و تخلف صورت گرفته است اما قانونگذار محکومیت یک ساله به وی می‌دهد، اینچنین مجازات‌هایی بازدارنده نیست.

 دکتر هاشمی با طرح دیدگاه خود درباره لزوم اصلاح قانون فعلی نظام پزشکی کشور، اصلاح نظام‌نامه صنف پزشکی را وارد مرحله تازه ای کرد . 

 

نظام پزشکی: اصلاح قانون داخلی صنف را شروع کرده ایم

دکتر محمد جهانگیری، معاون برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به گفته‌های وزیر بهداشت به سلامت‌آنلاین می گوید: سازمان نظام پزشکی به عنوان یک سازمان صنفی مانند همه ارگان‌ها و سازمان‌ها، بعد از گذشت چند سال از اجرای آیین‌نامه خود، نیاز به بازنگری در آن قانون یا نظام‌‌نامه احساس می‌شود. وی اضافه می‌کند: کارگروه‌هایی برای تصمیم‌گیری و تدوین قوانین جدید جهت ارتقاء کیفیت نظام پزشکی تاسیس شده است.

 

لزوم اصلاحات در قوانین یک مجموعه صنفی با گذشت زمان

دکتر احمد حمزه، عضو کمیسیون بهداشت مجلس نیز در گفتگو با سلامت‌آنلاین تصریح می‌کند: روند تشکیلاتی هر صنف یا ارگانی ایجاب می کند که هر چند سال، آیین نامه آن مورد بازنگری قرار بگیرد و این مسئله عجیب و منحصربه‌فردی نیست. نماینده مردم کهنوج ادامه می دهد: این اصلاحات باید ناظر بر هم مسائل قانونی و هم مسائل ساختاری مجموعه نظام پزشکی باشد.

 

عضو کمیسیون بهداشت: نباید قانون نظام پزشکی، «کلاً» تغییر کند

سیامک مره صدق، عضو دیگر کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین با طرح این نگرانی که باید ببینیم منظور از بازنگری در قوانین سازمان نظام پزشکی چیست عنوان می کند: نمی توان به صورت کلی به تغییر قوانین سازمان نظام پزشکی رأی داد. بلکه ممکن است بعضی از بندهای این قانون نیاز به اصلاح داشته باشد که باید همان مواد قانونی را اصلاح کرد. نماینده کلیمیان در مجلس خاطرنشان می کند: این اصلاحات باید در جهت تقویت عدالت و حفظ منافع ملی باشد.

 

 شیوه انتخاب اعضای شورای عالی نظام پزشکی باید اصلاح‌‌ شود

دکتر محمدمهدی قیامت، عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ در گفتگو با سلامت آنلاین با تاکید بر اینکه قانون نظام پزشکی مانند همه قوانین بعد از چند سال نیاز به بازنگری دارد می گوید: نحوه انتخاب اعضای شورای عالی نظام پزشکی اشکال دارد. مثلا تهران بزرگ با جمعیت بسیار زیاد پزشکی که دارد، تنها هشت نماینده در شورای عالی نظام پزشکی دارد. در حالیکه یک شهرستان کوچک که ممکن است ۲۰ پزشک داشته باشد هم یک نماینده در این شورا دارد. وی با اشاره به اینکه شهرستانی ها لابی می‌کنند و وارد شورای عالی نظام پزشکی می شوند، عنوان می‌کند: به این ترتیب، سال به سال، کیفیت و کمیت خدمات کاهش می یابد. قیامت با اظهار اینکه کسانی که وارد شورای عالی نظام پزشکی می شوند، باید دارای دغدغه های ملی باشند، نه اینکه به فکر مسائلی مانند ویزیت و نسخه باشد.

 

نظر سازمان نظام پزشکی درباره دو اصلاح خاص قانون فعلی

دکتر محمد جهانگیری، معاون برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به دو مسئله مهم در اصلاح قوانین سازمان نظام پزشکی کشور به سلامت آنلاین می گوید: یکی از این دو مسئله مهم، ساختار خود سازمان نظام پزشکی است. وی با تاکید بر اینکه سازمان نظام پزشکی دارای ۲۰۰ شعبه در سراسر کشور است تصریح می کند: ساختار این سازمان‌ با ماموریت های گسترده ای که در حوزه سلامت و بهداشت دارد، همخوانی ندارد و باید بهینه سازی شود. جهانگیری ادامه می دهد: ارتقاء سطح علمی و توانمندی اجرایی و مداخله ای سازمان در حوزه پزشکی باید مورد ملاحظه قرار بگیرد.

 

چه نهادی، قانون سازمان نظام پزشکی را اصلاح کند؟

وزیر بهداشت در پایان صحبت‌های خود در نشست خبری روز شنبه به نکته مهمی اشاره کرد که نشان می‌دهد وزارت بهداشت جایگاه مستقل این سازمان را باور دارد. دکتر حسن هاشمی اضافه کرد: در مجموع قانون نظام‌پزشکی باید بازنگری شود اما خود سازمان نظام پزشکی باید این پیشنهاد را مطرح کند.

محمد جهانگیری، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی با توضیح شیوه اصلاح قانون این سازمان می گوید: این قانون تا کنون از سال ۱۳۸۳ تغییری نکرده و حالا هم باید به پیشنهاد نظام پزشکی و همکاری کمیسیون بهداشت و وزارت بهداشت اصلاح شود. وی ادامه می دهد: پس از بررسی های معاونت برنامه ریزی و معاونت حقوقی و پارلمانی سازمان نظام پزشکی، شورای عالی و مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی باید این قانون را تصویب کنند و این بحث ربطی به دولت ندارد.

سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه تغییر آیین نامه نظام پزشکی، جزو اختیارات خود سازمان است می افزاید: ولی اگر بخواهد تبدیل به قانون شود، باید یا از طریق نمایندگان به صورت طرح یا از سوی دولت به صورت لایحه به صحن مجلس بیاید تا به شکل قانون لازم الاجرا درآید. وی با بیان اینکه بخش های نظارتی درمان و سلامت، جزو حقوق حاکمیتی است و نباید در اختیار یک صنف یا NGO قرار بگیرد می گوید: با این حال جنبه انتظامی پزشکی، باید در اختیار سازمان نظام پزشکی قرار داشته باشد. مره‌صدق اضافه می کند: تا این لحظه پیشنهاد مدونی برای اصلاح قانون سازمان نظام پزشکی به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه نشده است.

محمدمهدی قایمت، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور نیز معتقد است: خودِ سازمان نظام پزشکی باید آیین‌نامه‌اش را اصلاح کرده و به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه تا در صورت تصویب، برای تایید به شورای نگهبان رفته و به صورت قانون درآید.

با این وجود، احمد حمزه، عضو کمیسیون بهداشت و نماینده مردم کهنوج کرمان در مجلس تاکید می کند: اصلاح قانون نباید موجب تضعیف جایگاه صنفی نظام پزشکی شود.

 

باید منتظر پیشنهاد سازمان نظام پزشکی باشیم

بر اساس گفته های مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و اعضای سازمان نظام پزشکی می توان نتیجه گرفت که همه بر اینکه قانون فعلی سازمان نظام پزشکی باید اصلاح شود اتفاق نظر دارند. علاوه بر این مشخص می شود که سازمان نظام پزشکی باید نظام‌نامه اصلاح شده خود را به کمیسیون بهداشت مجلس یا وزارت بهداشت ارائه دهد تا به صورت یک طرح یا لایحه به مجلس ارائه شود تا صورت قانونی به خود بگیرد. با این حال گویا هیچ پیشنهاد مدونی از سوی این سازمان به مجلس یا دولت ارائه نشده است. اما بعید نیست در یکی دو سال آینده این اتفاق بیفتد.