چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۲

زنی که ۹۹ میلیون رنگ بیشتر از دیگران می‌بیند

چشم

سلامت آنلاین- دانشمندان بتازگی با زنی مواجه شده‌اند که چشم‌هایش دارای نوع جدید و کاملی از گیرنده‌های رنگی است و به همین دلیل می‌تواند طیف زیادتری از رنگ‌ها را مشاهده کند.

دانشمندان انگلیسی بعد از بیشتر از ۲۵ سال تحقیق بتازگی دریافته‌اند زنی یک نوع سلول مخروطی اضافی در چشم‌هایش دارد که این سلول‌های مخروطی در واقع، سلول‌های گیرنده‌ رنگند و امکان تشخیص رنگ‌های بیشتری را در اختیار این زن قرار می‌دهند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از sciencealert، با این کشف، دانشمندان اعلام کردند که این زن قادر است ۹۹ میلیون رنگ بیشتر از انسان‌های معمولی مشاهده کند. این زن تنها نمونه‌ انسانی است که با دید فوق بشری معروف به «چهار رنگ» در میان ما زندگی می‌کند. «چهار رنگ» به این معناست که فرد دارای چهار سلول مخروطی است.

بیشتر مردم «سه رنگ» هستند به این معنا که چشم آنها سه نوع سلول مخروطی دارد. هر نوع سلول مخروطی قادر است حدود ۱۰۰ سایه رنگ را تشخیص دهد بنابراین با ترکیب این سه سلول‌ مخروطی با یکدیگر، چسم قادر به تشخیص حدود یک میلیون رنک متفاوت است.

بیشتر افراد کوررنگ فقط دو نوع سلول مخروطی دارند و به همین دلیل تنها قادرند حدود ۱۰ هزار سایه رنگ را مشاهده کنند. تمام پستانداران شامل سگ‌ها و میمون‌ها نیز دو سلول مخروطی دارند؛ اما در این میان، یک پزشک زن در شمال انگلیس وجود دارد که چهار نوع سلول مخروطی دارد و از این رو قادر به تشخیص بیش از ۱۰۰ میلیون رنگ بیشتر از افراد معمول است. دانشمندان احتمال داده‌اند که بعید نیست موارد دیگری هم با چهار سلول مخروطی در دنیا وجود داشته باشند اما باید با مطالعات فراوان آنها را شناسایی کرد.

یک محقق هلندی در سال ۱۹۴۸ دریافت که مردان کوررنگ تنها دو سلول مخروطی طبیعی دارند و سلول مخروطی سوم جهش یافته است؛ به گونه‌ای که به نور قرمز یا سبز حساسیت کم‌تری دارد. او دریافت که مادران و دختران مردانی که مبتلا به کوررنگی هستند، یک سلول مخروطی جهش یافته و سه سلول مخروطی طبیعی دارند که عملا وجود چهار سلول مخروطی را اثبات می‌کرد اما  تنها سه سلول آنها فعالیت دارد.  با این حال، در آن زمان، کسی به این یافته توجهی نکرد. کشف او بدان معنا بود که این افراد به طور طبیعی دارای چهار سلول مخروطی بودند اما تنها سه سلول در آنها فعال بود.

محققان بعدها دریافتند که مردان کوررنگ، این ژن را به دختران خود هم منتقل می‌کنند. به این ترتیب، حدود ۱۲ درصد جمعیت زنان باید دارای چهار سلول مخروطی باشند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.