چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۰

گفتگوی سلامت آنلاین با بازیگر محبوب سینما و تلویزیون

گلایه های داریوش ارجمند از برخوردهای نامناسب پس از مرگ کیارستمی

داریوش ارجمند

سلامت آنلاین- پس از گذشت حدود بیست روز ، موضوع مرگ مرحوم عباس کیارستمی همچنان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با واکنش هایی مواجه است و برخی از اقشار هنرمندان و پزشکان، در این زمینه بدون درنظر گرفتن موازین اخلاقی به یکدیگر می تازند و یکدیگر را قضاوت می کنند. سلامت آنلاین به همین بهانه، با داریوش ارجمند، بازیگر نام آشنا و محبوب سینما و تلویزیون گفتگویی انجام داده و نظر او را در این باره جویا شده است.

آقای ارجمند حتما در جریان واکنش های برخی هنرمندان و پزشکان در جریان درمان زنده یاد کیارستمی هستید، نظرتان در این باره  چیست؟ 

بله دقیقا در جریان هستم و از بعضی ر فتارها گله مندم ، این روزها  اتفاقاتی در جامعه افتاده  که گویا  همه دچار مشکلات فلسفی شده ایم، گویی نمی دانیم  مرگ دست خداست و این دنیا فانی است و روزی همه  از این  دنیا کوچ  می کنیم . مرگ برای انسان ها بهانه  می خواهد و کمترین بهانه مرگ، پیری و تمام شدن روغن چراغ زندگی است .مهم نوع برخورد ما با موضوع است. همه ما پدر از دست داده ایم، برادر من در بیمارستان فوت شد، آیا باید من پرچم بردارم و در خیابان اعتراض کنم و بگویم برادر من  را  کشتند؟ این رفتار در شان هنرمند نیست.

شما تا به حال در بیمارستانی بستری شده اید؟

بله و هر زمان به هر بیمارستانی مراجعه کرده ام ، بیشتر از آنچه لازم بوده به  من  احترام گذاشته و مراقبت  کرده اند. من به  خاطر جراحی مهره های گردنم در بیمارستان بستری شدم، پزشکان به همسرم گفتند ما تمام تلاش خود  را می کنیم ،  ولی شما هم خودت را برای زندگی با  یک مرد  وبلچرنشین آماده  کن.  من هرگز محبتی که تیم درمان به  من  کردند را  فراموش نمی کنم  . من معتقدم اغلب پزشکان عزیز ما جایگاه هنرمندان را  می دانند و  آنها را  متعلق به مردم  می دانند  و  در جهت درمان آنها  خود  را  مسئول  می دانند . حال اگر بعد از عمل برای من اتفاقی می افتاد و واقعا من ویلچرنشین می شدم، باید قدرناشناسی می کردم؟ نه سرنوشت مرا کسی دیگر رقم می زند، باید به این باور داشته باشیم.

موضوع بیماری آقای کیارستمی چرا به اینجا رسید؟

من همواره از ارادتمندان آقای کیارستمی بوده و هستم. حرف من  این  است ما نباید  احساساتی شویم، چرا به خود اجازه  می دهیم  در جمع بگوییم " کیارستمی" را کشتند. اگر کسی در ماجرایی از بین برود قبل از بررسی موضوع نباید گرفتار احساسات شد. چرا وقتی کیارستمی زنده بود این میتینگ ها را برایش برگزار نکردند؟ چرا  وقتی ایشان  از کن به فرودگاه برگشتند، کسی از او حمایت نکرد. من شایعه ای شنیده ام کارگردانی در باره  مرگ او می خواهد فیلم بسازد.این واقعا اسفناک است و امیدوارم  حقیقت نداشته باشد. آخرین بار  کیارستمی را  در خانه حمید مصدق دیدم، همراه با  اخوان ثالث، متوسلیانی و بیضایی، ما به او علاقه مندیم، او  از بزرگان سینمای ما و افتخار ماست، اما معتقدم مرگ او نباید باعث شود حرف های غیر منصفانه بزنیم . حتما روح او آزرده  می شود از بداخلاقی .کیارستمی رفته است، همانطور که خسرو شکیبایی رفت، علی حاتمی رفت، اگر به  خدا اعتقاد داریم  نباید این گونه  قضاوت کنیم  و همه را زیر سوال ببریم. اگر کسی هم اشتباهی صورت گرفته ، البته اگر صورت گرفته  باشد، حتما بدون جنجال آن را  مطرح و پیگیری کنیم .

 شما با توجه به جراحی که انجام داده اید، اکنون وضعیت جسمی تان چطور است؟ 

فعلا بد نیستم و با همان کمر درد سر فیلمبرداری حاضر می شوم و امیدوارم بتوانم ادامه دهم .

شما بیمه هستید؟

بله ، من بازنشسته اداره فرهنگ و هنر هستم و به هر حال راضی ام . هر چند  حمایت  های بیمه ای هنگام  بیماری های سخت ناچیز است،  همسر من  جراحی قلب باز کرد و بیمه پشتیبانی زیادی نکرد، نکته ای بگویم و آن اینکه  تا  مشکل تجمیع بیمه ها  حل  نشود، درمان در کشور ما  مطلوب نمی شود.  من در جریان بیمه در کشورهای اروپایی هستم. کسانی که بر سر اجرای طرح تجمیع بیمه ها مانع ایجاد  می کنند ، نمی خواهند  مدیرعاملی خود را از دست  بدهند. تعارف ندارد، برخی منافع شخصی خود  را  بر منافع جمعی و بیماران ترجیح  می دهند و برای اجرای قانون مقاومت  می کنند .

 وضعیت بهداشت و درمان کشورمان را چگونه ارزیابی می کنید؟

ببینید  من  یک چیزی می گویم و آن اینکه به هر حال دیکته نوشته شده، بی غلط نمی شود. دکتر هاشمی ، وزیر بهداشت مرد بزرگی است که  مدام دارد  برای این  سیستم بهداشت و درمان با  دردهای کهنه اش دیکته  می نویسد. حالا ممکن است  گاهی کاف در کلمه ای گاف شود.  باید به این حساب گذاشت که  او دارد کار می کند.  کسی که  کار نمی کند انتقادی هم بر او وارد نیست، انتقاد مال کسانی است که  کار می کنند. دکتر هاشمی نه به مقام وزارت دل خوش کرده و نه نیاز به معروف شدن دارد.  شما ببینید  کجای دنیا پزشکانش سوار تریلی می شوند  و به  روستاهای دور  می روند و چشم مردمان محرومی که دستشان از درمان کوتاه  است را عمل می کنند. نباید  مطلق گرا باشیم و دنبال ایده آل بگردیم. اگر جایی هم نقصی وجود دارد ، باید به دور از هو و جنجال مشکل را مطرح کنیم .  به عبارت  بهتر من  فکر می کنم  در حوزه  بهداشت ایمانی ضعف داریم و به همین  دلیل برخوردها بی محابا و غیر منصفانه است، بنابراین باید در این خصوص روی خودمان بیشتر کار کنیم .

نظرات

  • ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ - ۲۰:۳۸
    0 0
    تجمیع بیمه مساوی با افزایش کارانه پزشکان است

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.