شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵

در گفتگوی سلامت آنلاین با معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی مطرح شد

کدام منطقه تهران بالاترین ریسک زلزله را دارد؟

زلزله

سلامت آنلاین - معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاکید کرد: وقوع زلزله در تهران قطعی است و قبلا هم اتفاق افتاده است، اما ریسک زلزله در برخی نقاط تهران، بیشتر از سایر مناطق است.

مهدی زارع در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به اینکه  وقوع زلزله در تهران با ریسک و خطر زیادی همراه خواهد بود و تبعات سنگینی به  جای می گذارد ، درباره ناامن ترین قسمت های شهر تهران در حین وقوع زلزله گفت:  گسل ها در شمالی ترین و جنوبی ترین قسمت های شهر ناامن است. در عین حال می توان گفت که در مناطق مرکزی و جنوب تهران، ریسک زلزله از سایر نقاط تهران، بالاتر است.

وی عنوان کرد: با وجود جمعیت زیاد پایتخت، انبوه ساختمان ها، تمرکز جمعیت، بافت فرسوده و تاسیسات کهنه ای که در تهران وجود دارد، در صورت وقوع زلزله، خسارت های جدی و سنگینی  در شهر اتفاق خواهد افتاد. 

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت : ما یک خطر زلزله را داریم و یک ریسک زلزله که این دو با هم فرق دارد. مثلا اگر زلزله در مکانی باشد که هیچ انسانی در آنجا زندگی نکند، می توانیم بگویم ریسک زلزله در آن نقطه صفر است، اما وقوع همان شدت زلزله در تهران، دارای ریسک بالا خواهد بود.

زارع تصریح کرد : اگر جمعیت ۱۳ میلیونی شهر تهران در روز و شرایط شهری را در نظر بگیریم، ریسک زلزله در مناطق مرکزی تهران به سمت جنوب یعنی مناطق شهرداری ۱۳و ۱۴ و ۱۵ و ۱۶ و همچنین مناطق ۱۰، ۱۱ ، ۱۷ ، ۱۹ ، ۱۸ و ۲۰ تهران، بالاترین ریسک خطر را دارند و البته بخش هایی از منطقه ۷ و ۸ نیز  دارای چنین ریسکی است.

وی در مورد مکان های امن زلزله در شهر تهران گفت: نمی توان امنیت در مقابل زلزله را تضمین کرد و نباید ادبیات امن ترین مناطق در مورد زلزله را به کار  ببریم، چون این موضوعی نسبی است، بلکه ما معمولا ما در مورد جاهایی که ریسک بالاتری در برابر زلزله دارند می توانیم صحبت کنیم. البته وقتی در مورد ریسک بالاتر صحبت می کنیم می توان به طور ضمنی پی برد که خطر و ریسک پایین تر در کدام مناطق است، ولی این موضوع هم به این معنا نیست که اگر گفته می شود مثلا در منطقه ای، خطر و ریسک ضمنی زلزله پایین تر است، پس آنجا حتما جای امن تری باشد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مورد پیش بینی از برآورد های تلفات و خسارات زلزله تهران تصریح کرد: برآوردهایی شده است و با بعضی از سناریوهای احتمالی به یک نشانه هایی نزدیک شده ایم. اینکه بگوییم در زلزله تهران، چه تعداد افراد کشته می شوند، نگاهی ساده انگارانه است.  در شهری که چنین گستردگی و پیچیدگی را دارد نگاه واقع بینانه ای در مورد میزان دقیق خسارات موجود نیست، ولی برآوردهایی وجود دارد که اگر زلزله ای مثل زلزله بم در یک گوشه از تهران بیاید چه می شود.  همه می دانیم که با تمرکز جمعیتی که در تهران وجود دارد، این تراکم بالای جمعیت در برخی نقاط، اصلا اتفاق خوبی نیست و به همین دلیل، اتفاقات پس از زلزله در تهران بسیار سنگین و مخرب خواهد بود.

وی درباره اقدامات انجام نشده و خلاها و کم کاری ها در حوزه مقاوم سازی تهران در برابر زلزله خاطر نشان کرد: خلا و کم کاری زیاد است، اما آنچه که خلا اصلی به شمار می رود، رشد افسار گسیخته شهر تهران است و این موضوع ریسک زلزله را بالاتر می برد، چرا که جمعیت در معرض آسیب را بیشتر می کند. بنابراین اولین کار این است که حتما جلوی این رشد جمعیت گرفته شود.

زارع با بیان اینکه حاشیه شهر تهران نیز معضل دیگر این شهر در برابر زلزله است، اظهار داشت: رشد جمعیت حاشیه تهران، دو تا چهار برابر شهر تهران است و این مساله مهمی است، چرا که وقتی در مورد زلزله تهران صحبت می شود در مورد حاشیه شهر تهران صحبت نمی شود.  اگر  جلوگیری از ادامه این روند صورت نگیرد با خطرات جدی بسیاری روبرو خواهیم بود که این مساله  عزم جدی و حاکمیتی کلان می خواهد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.