سه‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۵

گفت‌وگوی سلامت آنلاین با بازیگر سینما و تلویزیون

ساقی زینتی: زندگی را آسان نگیریم، از پا می‌افتیم

ساقی زینتی

سلامت آنلاین- ساقی زینتی، زاده ۱۳۴۹ از خطه هنرمند پرور و همیشه سبز گیلان است. وی حضور فعالی در سینما و تلویزیون دارد؛ با مجموعه دنیای شیرین در بین مردم شناخته شد و سپس در سریال های پس از باران، کوچه اقاقیا، دنیای شیرین دریا، پلیس جوان، سرزمین کهن، سه دونگ سه دونگ، آقا و خانم سنگی، شهرزاد و فیلم های سینمایی رنگ خدا، حسین پنهان، برگه های سفید، گلوگاه، انارهای نارس و... نقش آفرینی کرد.

 زینتی در اکثر سریال‌ها و فیلم های تلویزیونی نقش زنانی با لهجه‌ شمالی را داشته است. وی همچنین در کارهای خیر هم حضور چشمگیری دارد اما دوست ندارد رسانه ای شود. با این بازیگر درباره مسائل سلامت و حال و اوضاع این روزهایش به گفت و گو نشستیم.

خانم زینتی نظر شما درباره این سونامی جراحی زیبایی چیست؟

پول اگر باشد چه اشکالی دارد انسان به دنبال زیبایی برود؟ هرکس پول دارد اختیارش دست خودش است که هرجور دوست دارد زندگی کند. من بازیگر با چهره طبیعی‌ای که دارم می توانم با مخاطب ارتباط برقرار کنم اما موقعی که این چهره دستکاری شود مصنوعی و غیرقابل‌باور می‌شود. و هستند دوستانی که این کار را کرده اند و کم کار هم شده اند. واقعیت این است که این افراد هیچ روزنه امیدی در زندگی ندارند و تنها دلخوشی انجام این کار را دارند تا شاید معجزه و اتفاق مهمی در زندگی‌شان رخ دهد. اما در برخی موارد انجام چنین جراحی‌هایی، افسردگی به دنبال دارد. نظر من این است که انسان هر جور که دوست دارد می‌تواند زندگی کند.

شما چقدر زندگی را آسان می‌گیرید؟

اگر زندگی را آسان نگیریم از پا در می‌آییم. کسانی که پول دارند از زندگی لذت می‌برند و کسانی هم که ندارند همواره برای کسب درآمد دوندگی می‌کنند؛ من هم جزو این افراد دسته دوم هستم.با این حال، هیچ‌وقت زندگی را جدی نمی‌گیرم. همیشه اگر اتفاق تلخی برایم رخ بدهد می‌گویم شاید در آن خیری بوده و هیچ دغدغه و نگرانی بابت اتفاقات کاری و خصوصی به خودم راه نمی‌دهم.

وقتی بیمار می‌شوید خوددرمان هستید یا به پزشک مراجعه می‌کنید؟

به پزشک نمی‌روم مگر دندانپزشکی. با آرامش ذهن، خوددرمانی می‌کنم. اصلاً به بیماری فکر نمی‌کنم. همیشه روحیه‌ام شاد و باطراوات است و کمتر بیماری به سراغم می‌آید. در شرایط سخت هم می‌خندم و مثبت اندیشی هم برای سلامت روح و جسم مفید است. آدم‌های منفی‌باف همیشه بیمار و عصبی و پر از استرس هستند. در ضمن بیمه هم نیستم.

چرا؟

همیشه به همه گفته‌ام من بیمه خدا هستم. خیلی هم برای بیمه اقدام کردم ولی هیچ اتفاق خاصی رخ نداد.

چقدر به تغذیه‌تان اهمیت می‌دهید؟

بیشتر تغذیه و سلامتی روح مهم است تا جسم. باید در اثر رخ دادن هر اتفاقی روحیه تقویت شود. اگر ذهن انسان درگیر باشد و مشکلات را در خود بریزد بیشتر آسیب می‌بیند و روحیه‌اش خراب می‌شود. کسانی که در سطل‌های زباله به دنبال غذا هستند هیچ‌وقت بیمار نمی‌شوند چرا که تمام درگیری ذهنی آن‌ها خوردن و شکم را سیر کردن است و دغدغه دیگری ندارند.

آیا به رژیم گرفتن معتقد هستید؟

خیر، من همه چیز می‌خورم. عاشق غذا خوردن هستم، آن هم غذاهای متنوع شمالی. اما باید هر چیزی را به جا و به اندازه و درست استفاده و مصرف کرد.

دست‌پخت‌تان چطور است؟

باید از دیگران بپرسید؛ ولی همه از دست‌پختم تعریف می‌کنند. اغلب از گوشت سفید و سبزیجات در برنامه غذایی‌ام استفاده می‌کنم. ماهی زیاد می‌خورم؛ گوشت قرمز هم سالی یکبار. مهمانانی که به خانه من می‌آیند می‌گویند ساقی، انگار به شمال آمده‌ایم و میرزاقاسمی و کشک و بادمجان من کلی طرفدار دارد.

آیا از طب سنتی و داروهای گیاهی نیز استفاده می‌کنید؟

اگر از این گیاهان شناختی نداشته باشیم مصرف آن نیز درست نیست.

اهل ورزش کردن هستید؟

بله، سال‌ها والیبال بازی می‌کردم. همچنین صخره‌نوردی را هم در استان گیلان کار می‌کردم ولی چند سالی است که کمرم آسیب دیده و ورزش سخت برایم ممنوع شده و فقط پیاده‌روی می‌کنم. سال‌هاست که وزنم هم ثابت مانده است.

در تابستان هستیم و مسافرت در این فصل زیاد است. آیا اهل سفر کردن هستید؟

یا باید به فکر نان بود یا سفر. نمی‌توانم به سفر بروم و همیشه باید کار کنم.

وضعیت سلامت و بهداشت عمومی مردم را چگونه می‌بینید؟

تنها موردی که مردم باید رعایت کنند بهداشت روان است. زباله‌هایشان از پنجره اتومبیل به بیرون پرتاب نکنند؛ در معابر و خیابان ها آشغال نریزند و ذهن خود را با موضوعات پوچ درگیر نکنند. باید بهداشت روان سالم باشد تا جسم نیز به تبع آن سلامت بماند.(زهرا صلواتی/ سلامت آنلاین)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.