یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳

سلامت آنلاین گزارش می دهد

۴۰ روزگذشت؛ چرا پرونده کیارستمی از پاریس به تهران نرسید؟

 کیارستمی

سلامت آنلاین- «فرستاده‌نشدن پرونده پزشکی زنده‌یاد عباس کیارستمی از پاریس به تهران» نگرانی جدیدی در به نتیجه رسیدن و یافتن علت فوت این کارگردان بزرگ ایجاد کرده است. به نظر می رسد با وجود همه تلاش های خانواده مرحوم و نهادهای مسئول مانند سازمان نظام پزشکی، پزشکی قانونی و حتی سفارت ایران در فرانسه، هنوز اطلاعات پرونده در پاریس باقی مانده است. گره ماجرا کجاست؟

چهل روز از فوت کارگردان بزرگ سینمای ایران می گذرد، اما هنوز علت فوت او در بیمارستانی در پاریس فرانسه اعلام نشده است. به نظر می رسد همه تلاش های هیات رسیدگی به پرونده پزشکی کیارستمی، با نرسیدن پرونده از پایتخت فرانسه به تهران، اجازه تکمیل این پازل و به‌ نتیجه رسیدن آن را نداده است.

دکتر سیامک مره‌صدق، عضو کمیسیون بهداشت و نماینده این کمیسیون در هیات رسیدگی به پرونده کیارستمی در گفتگو با سلامت آنلاین از نرسیدن پرونده از فرانسه به ایران تا این لحظه خبر داد.

او با بیان اینکه تاکنون حتی یک برگ کاغذ نیز درباره پرونده پزشکی عباس کیارستمی به تهران و به دست ما نرسیده است ، می گوید: نمی دانم خانواده ایشان تقاضای ارسال پرونده به ایران را داشته اند یا خیر.

 مره‌صدق در  بخشی از صحبت‌های خود به  نکته ظریفی اشاره می کند و می گوید: «بر اساس آنچه می‌دانم، احتمال می دهم در فرانسه، پرونده پزشکی متوفی تنها به خانواده وی تحویل داده می شود.»از این صحبت‌ها می‌توان نتیجه گرفت که قاعدتا تا این لحظه، بهترین مسیر برای دستیابی به پرونده پزشکی این کارگردان بزرگ، درخواست خانواده اوست.

بهمن کیارستمی در گفتگوی تلفنی کوتاه، از جلسه ویژه امروز خود با علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور خبر می‌دهد. اما در باره  اینکه آیا درخواست پرونده پزشکی پدرش را  از فرانسه داشته است، از پاسخ به سوال طفره می‌رود: «بگذارید جلسه امروز برگزار شود تا بعد از آن صحبت کنیم.» او در میان صحبت های کوتاه خود، تاکید می‌کند: «سه هفته است که در جریان پرونده و جلسات هیئت رسیدگی به پرونده پزشکی پدرم نبوده‌ام.»

از سوی دیگر سیامک مره‌صدق، نماینده کمیسیون بهداشت در هیئت رسیدگی به پرونده عباس کیارستمی احتمال می‌دهد که جلسه امروز علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با بهمن کیارستمی درباره جزئیات درخواست ارسال پرونده پزشکی آن مرحوم از فرانسه به ایران باشد.

وی در پاسخ به پرسش دوبراه خبرنگار سلامت آنلاین که «آیا شما به عنوان خانواده مرحوم کیارستمی از بیمارستان محل درمان ایشان در فرانسه درخواست کرده‌اید که پرونده ایشان را به تهران بفرستند؟».پاسخ می دهد: «بگذارید جلسه امروز برگزار شود تا بعد.»

با این وجود سیامک مره صدق، عضو هیئت رسیدگی به پرونده پزشکی عباس کیارستمی معتقد است در شرایط فعلی که تنها حدود ۴۰ روز از درگذشت ایشان می گذرد، درست نیست که خانواده داغدار را تحت فشار قرار داد.

رئیس هیئت رسیدگی به پرونده کیارستمی: ‌نیازی به پرونده پزشکی او در فرانسه نداریم

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس هیئت بدوی سازمان نظام پزشکی کشور در برابر پرسش سلامت آنلاین، به کلی جهت گفتگو را تغییر می دهد. به گفته او، اصلا فرستاده شدن یا نشدن پرونده پزشکی کیارستمی از پاریس به تهران اهمیتی ندارد.

رئیس هیات بدوی سازمان نظام پزشکی کشور می‌گوید: «موضوع شکایت پرونده، قصور در رسیدگی به ایشان در جراحی اولیه در بیمارستان بوده است.»

او نتیجه می گیرد: این مسئله نیازی به اطلاعات پرونده ایشان در فرانسه ندارد که از آنها بخواهیم، پرونده را برایمان بفرستند.

تلاش‌های بی‌نتیجه سفارت ایران در فرانسه 

در ارسال پرونده پزشکی عباس کیارستمی از فرانسه به تهران، چهار نهاد یا شخص می توانستند اقدام کنند؛ سازمان نظام پزشکی کشور، سفارت ایران در فرانسه، سازمان پزشکی قانونی و خانواده مرحوم.

خبرنگار سلامت آنلاین برای مطلع شدن از درخواست پزشکی قانونی با این سازمان تماس می گیرد که با وجود امیدواری به یافتن پاسخ از این سازمان، روابط عمومی پزشکی قانونی از درخواست یا عدم درخواست این سازمان از نهاد مشابه خود در فرانسه اظهار بی اطلاعی می کند.

از سوی دیگر سیامک مره‌صدق، نماینده کمیسیون بهداشت در هیئت رسیدگی به پرونده پزشکی کیارستمی، از تلاش های سفارت ایران در فرانسه و بی نتیجه بودن آن خبر می دهد.

بر این اساس معلوم نیست چرا پرونده پزشکی عباس کیارستمی از فرانسه هنوز به دست مسئولان و کارشناسان نرسیده است. شاید گذشت زمان پاسخ این پرسش را روشن  کند، هر چند وزیر بهداشت از سازمان نظام پزشکی خواسته است هر چه سریع تر نتیجه بررسی را اعلام نماید. (فرشاد عزیزی /  سلامت آنلاین)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.