چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور خبر داد

تشکیل ۵۶۰۰ پرونده شکایت پزشکی در کشور

اعزام تیم پزشکی خیریه به زاهدان

سلامت آنلاین- رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اعلام اینکه در سال ۹۴ بالغ بر ۵۶۰۰ پرونده شکایت پزشکی در کشور تشکیل شد، گفت: تعداد پرونده‌ها در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۱۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اعلام اینکه دو عضو قوه قضائیه در هیئت انتظامی نظام پزشکی حضور دارند، گفت: صدور رأی در پرونده‌های پزشکی توسط قضات دادگستری صورت می‌گیرد.

به گزارش مهر، علیرضا زالی امروز در گردهمایی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران که در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: مشکلات جامعه پزشکی در دولت یازدهم به حداقل رسیده است.

وی با اشاره به موضوع خطاهای پزشکی اظهار داشت: صیانت از حقوق بیماران و همچنین دفاع از صنف ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی یکی از وظایف سازمان نظام پزشکی کشور است.

زالی از سازمان نظام پزشکی به عنوان مرجع ذیصلاح برای رسیدگی به خطاهای پزشکی نام برد و گفت: در حال حاضر ۱۹۸ دادسرای انتظامی به همراه ۳۵ هیئت تجدید نظر و ۲۰۱ هیئت بدوی در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اعلام اینکه بالغ بر هزار دادیار کار رسیدگی به شکایت پزشکی را بر عهده دارند، ادامه داد: ۲۲۰۰ عضو هیئت بدوی وظیفه رسیدگی به شکایات جامعه پزشکی در سراسر کشور را عهده‌دار هستند.

وی با اعلام اینکه در هنگام صدور رأی پرونده‌های پزشکی، قاضی ویژه دادگستری حضور دارد، تأکید کرد: دو عضو قوه قضائیه در هیئت انتظامی سازمان نظام پزشکی حضور دارند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اعلام اینکه در سال ۹۴ بالغ بر ۵۶۰۰ پرونده شکایت پزشکی در کشور تشکیل شد، گفت: تعداد پرونده‌ها در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، ۱۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

زالی با اعلام اینکه در سال گذشته ۸۰۰ میلیون مورد خدمت پزشکی در کشور انجام شده است، تأکید کرد: آمار خطاهای پزشکی در ایران به مراتب پایین‌تر از آمار جهانی است.

به گفته وی، سه درصد از مداخلات پزشکی در جهان منجر به شکایت می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در تعریف خطاهای پزشکی گفت: اگر از استانداردهای شناخته شده اخلاقی، علمی و فنی منحرف شده باشیم، در واقع خطای پزشکی رخ داده است.

زالی از تشکیل صندوق حمایتی از بیماران دچار عارضه بیماری تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه برخی بیماران در مسیر درمان دچار عارضه می‌شوند و البته قصور و خطایی هم متوجه پزشک نیست، ضروری است صندوق حمایتی از این قبیل بیماران تشکیل شود که این قبیل افراد بتوانند از این صندوق استفاده کنند.

وی افزود: بخشی از منابع مالی صندوق حمایتی از بیماران از حاکمیت و بخشی از مالیات جامعه پزشکی و همچنین بیمه تکمیلی تأمین شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.