شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲

آسیب جدی به چشم با استفاده نامناسب از لنزهای تماسی

لنز چشمی بینایی

سلامت آنلاین- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استفاده نامناسب از لنزهای چشمی همچون خوابیدن بدون بیرون آوردن آنها و یا استفاده از یک جفت از این لنزها برای مدت زیاد می‌توانند به چشم فرد آسیب جدی وارد آورد.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آنچه یونایتدپرس منتشر کرده، محققان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گزارشی ارائه داده‌اند که نشان می دهد تقریبا ۲۰ درصد عفونت های چشمی مرتبط با لنزهای تماسی که در۱۰ سال گذشته به اداره نظارت برغذا و داروی آمریکا گزارش شده است به آسیب های چشمی منجر شده اند.
مایکل بیچ، مدیر برنامه آب سالم در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گفت: استفاده و مراقبت نامناسب از لنزهای تماسی می تواند موجب بروز عفونت های چشمی شود که برخی اوقات آسیب جدی و طولانی مدتی به چشم می زنند.
یک متخصص چشم معتقد است که بسیاری از افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند بهداشت این لنزها را به اندازه کافی رعایت نمی کنند.
دکترمارک فرمور متخصص چشم در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک سینی می گویند، متاسفانه بسیاری از افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند فکر نمی کنند که یک لنز تماسی یک ابزار پزشکی است که آن بر روی سطح چشم خود قرار می دهند.
محققان مراکزکنترل و پیشگیری از بیماری در یک مطالعه حدود هزار و ۱۰۰ مورد عفونت چشمی مرتبط با استفاده از لنزهای تماسی را که در آمریکا در فاصله زمانی میان سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ گزارش شده بود، تجزیه و تحلیل کردند.
محققان گفتند در این تجزیه و تحلیل مشخص شد که ازهر پنج بیماریک نفر به زخم قرنیه مبتلا شده بود که به پیوند قرنیه نیاز داشت و یا به سایر آسیب های چشمی ناشی از این عفونت مبتلا شده بود.
آنها افزودند: همچنین بیش از۱۰ درصد این بیماران برای درمان فوری به اورژانس بیمارستانها و یا درمانگاه ها مراجعه کردند.
آنها یاد آورشدند: با وجود اینکه عفونت های چشمی مرتبط با لنز جزئی هستند اما می توانند دردناک و مخرب باشند.
برای مثال بیماران مبتلا به این گونه عفونت ها باید هر روز به یک پزشک متخصص چشم مراجعه کنند و یا هر ساعت برای درمان این عفونت از قطره های چشمی استفاده کنند.
این درحالی است که محققان خاطرنشان کردند، از هر چهار عفونت چشمی مرتبط با لنزهای تماسی بیش از یک عفونت با رفتارهای مخاطره آمیزی ارتباط دارند که به آسانی قابل پیشگیری هستند مانند استفاده از لنزهای تماسی در حال خواب و یا استفاده از لنزهای تماسی برای مدتی بیش از مدت توصیه شده آنها.
طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، افراد باید لنزهای تماسی خود را در هنگام خواب دربیاورند زیرا استفاده از آنها در هنگام خواب خطر عفونت چشمی را شش تا هشت برابر افزایش می دهد. همچنین تعویض لنزهای تماسی طبق توصیه پزشک مهم است زیرا عدم انجام این کار خطر ابتلا به عوارض و مشکلات چشمی را افزایش می دهد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.