یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰

گفتگوی سلامت آنلاین با هنرمند جانباز

رضا ایرانمنش: زخم ها و تاول‌ها اذیتم می کنند

محمد رضا ایرانمنش

سلامت آنلاین- محمدرضا ایرانمنش، زاده سال۱۳۴۶ در جیرفت است. او مدرک فوق لیسانس کارگردانی خود را از دانشگاه تربیت معلم دریافت کرد و در بیش از ۶۰ فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی نقش‌آفرینی کرده است. ایرانمنش از جانبازان جنگ ایران و عراق است که در عملیات‌های متعددی حضور داشته و در عملیات والفجر ۸ به علت استشمام گاز خردل، جانباز شیمیایی شده است.

 محمدرضا ایرانمنش، زاده سال۱۳۴۶ در جیرفت است. او مدرک فوق لیسانس کارگردانی خود را از دانشگاه تربیت معلم دریافت کرد و در بیش از ۶۰ فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی نقش‌آفرینی کرده است. ایرانمنش از جانبازان جنگ ایران و عراق است که در عملیات‌های متعددی حضور داشته و در عملیات والفجر ۸ به علت استشمام گاز خردل، جانباز شیمیایی شده است. این بازیگر و کارگردان سال‌هاست که با عوارض این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند و چندین و چندین بار در بیمارستان بستری شده است. سلامت آنلاین در خصوص بیماری و وضعیت جسمانی اش و دیگر مباحث حوزه سلامتی و  درمان با  وی گفتگو کرده است که از نظر می گذرد.

 آقای ایرانمنش از وضعیت بیماری‌تان بگویید؟

چند وقتی است تاول‌ها مجددا اذیتم می‌کند. به هر حال در دوران نقاهت به سر می‌برم و درگیر این زخم‌ها و تاول‌ها هستم و الان بد نیستم و شکر خدا خوبم.

چه کارهایی را برای سلامتی خود انجام می‌دهید؟

من فکر می‌کنم بهترین چیزی که خودم تجربه کرده‌ام این است که ورزش و خورد و خوراک سالم در سلامتی تاثیر دارد، اما همه این ها در کنار فکر آزاد و خیال آسوده تاثیرگذار است. اگر مشغله ذهنی داشته باشیم دیگر آن‌قدر که شایسته و کافی است به سلامتی‌مان توجه نمی‌کنیم. در حال حاضر شرایط سختی است؛ بیکاری نه تنها برای من که برای خیلی از همکارانم به لحاظ روحی و روانی آزاردهنده است. با این حال تلاش خود را می‌کنم تا حداقل‌ها را رعایت کنم و جسمی سالم داشته باشم.

با توجه به بیماری‌تان آیا رژیم غذایی خاصی دارید؟

   خیر، راستش را بگویم خودم زیاد اهل پرهیز کردن نیستم. بدنم به این شرایط عادت کرده است. با این حال یکسری موارد است که باید رعایت کرد. وقتی می‌دانم خوردن غذایی برایم مضر است و آزارم می دهد، استفاده نمی‌کنم.

به نظر شما ساده‌ترین کاری که می‌توان برای داشتن تنی سالم انجام داد چیست؟

یکسری خوراکی‌ها به واسطه این که طبیعی نیست و از کودهای شیمیایی برای پرورش آن‌ها استفاده می شود و دیگر آن مزه و طعم سابق را ندارند بدون شک مضر است اما برای داشتن تن سالم باید مصرف چربی کم داشته باشیم و یا اصلا مصرف نکنیم؛ شیرینی کم بخوریم؛ میوه و سبزیجات زیاد استفاده کنیم؛ زیاد خود را وابسته به برنج و گوشت و مرغ نکنیم و به غذاهای طبیعی و ارگانیک روی بیاوریم، البته در کنار ورزش و خیال آسوده.

دولت چقدر می‌تواند در مشکلات درمانی و سلامت مردم نقش داشته باشد؟

دولت می تواند با نظارت بر کسانی که مایحتاج مردم را تامین می کنند نقش بسزایی در مقوله سلامت عمومی داشته باشد. برای مثال، نظارت دولت بر رستوران‌ها و مراکز توزیع غذا از مرحله تولید تا ارایه به مصرف کننده کمترین کاری است که می تواند انجام دهد. اگر مردم سالم نباشند عوارض و پیامدهایش بر دوش دولت است. عدم سلامت معضلی است برای دولت که هزینه‌ها و عوارضش به مراتب بدتر و بیشتر از نظارت اولیه خواهد بود.

این آلودگی هوا و شرایط جوی تهران برای شما مضر نیست؟

بله خیلی، اما چاره‌ای نیست. وقتی مضر است برای همه است.

قصد ندارید جای خوش آب و هوایی را برای زندگی برگزینید؟

خیلی دلم می‌خواهد اما چون تحت درمان پزشکان هستم و آن ها در تهران حضور دارند نمی‌توانم به جایی دیگر بروم. اما دوست دارم در اطراف تهران جایی را داشته باشم و اوقاتم را آن جا بگذرانم اما جیب خالی و پز عالی؟!

محیط زیست چقدر برایتان اهمیت دارد؟

خیلی، سعی می‌کنم تا آن‌جا که می‌توانم و از دستم برمی‌آید رعایت کنم. دیگر چقدر موفق بوده‌ام را نمی‌دانم.

روزتان را چگونه سپری می‌کنید؟

مدت‌هاست در حال نوشتن هستم و گاهی هم فیلم و تئاتر می‌بینم.

ورزش هم می‌کنید؟

صبح‌ها معمولا نرمش‌های معمولی روزانه را انجام می‌دهم.

اهل آشپزی هستید؟

خیر، نیمرو را هم با زور درست می‌کنم.

چه غذایی را خیلی دوست دارید؟

 همه غذاها را می خورم و دوست دارم اما فسنجان یکی از غذاهای مورد علاقه من است.

اهل خوردن غذاهای به اصطلاح فست‌فودی هم هستید؟

خیر، مگر شرایط سخت باشد و مجبور شوم که فست فود بخورم وگرنه غذاهای سنتی را ترجیح می‌دهم.

به طب سنتی و داروهای گیاهی اعتقاد دارید؟

بله، بخشی از این داروها را که شامل دمنوش‌های گیاهی می‌شود، مصرف می‌کنم. برخی از دوستان هم داروهایی از این دست را توصیه می‌کنند که سعی می‌کنم امتحان کنم و معمولا نتیجه هم می‌گیرم.

وقتی بیمار می‌شوید خوددرمان هستید یا به پزشک مراجعه می‌کنید؟

به پزشک مراجعه می‌کنم. اگر هم کاری را بخواهم خودسرانه انجام دهم باز با پزشکم مشورت می‌کنم.

اهل مسافرت هستید؟

بله، گه‌گاهی که پیش بیاید به سفر می‌روم. یک ماه پیش بود که 3 روزی به شمال رفتیم.

بیمه هستید ؟

بله بیمه بنیاد جانبازان. اما چون فایده‌ای نداشته و تمامی داروهایم را باید آزاد خریداری کنم و پزشکان نیز تحت پوشش بیمه من نیستند و قرارداد ندارند، نزدیک به چند ماهی است که حتی دفترچه‌ام را هم تمدید نکرده‌ام.(سلامت آنلاین / زهرا صلواتی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.