شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴

در صورت موفقیت در آزمایش‌ها همه‌گیر می‌شود

پر کردن دندان با ماده بادوام‌تری به نام «گرافین»

دندان

سلامت آنلاین- اگرچه اکنون دندانپزشکان برای پر کردن دندان‌های آسیب‌دیده از آلیاژ‌های فلزی ه نام «آمالگام» یا مواد همرنگ موسوم به «کامپوزیتی» استفاده می‌کنند ولی یک گروه تحقیقاتی به این نتیجه رسیده است که اکسید گرافین برای پر کردن دندان‌ها گزیده مناسب‌تری است زیرا دوام بیشتری دارد.

به گزارش ایرنا از ساینس، دندان‌ها به مرور زمان پوسیده می‌شوند و باید ترمیم شوند. در حال حاضر پر کردن دندان با استفاده از آلیاژ‌های فلزی (آمالگام) یا مواد هم رنگ (کامپوزیتی) صورت می‌گیرد. آلیاژهای فلزی تیره رنگند و از پودر آلیاژ حاوی فلزاتی مانند مس، نقره و قلع، همراه با ترکیبات دیگری تشکیل شده‌اند که برای اصلاح خواص آلیاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مواد بیش از ۱۰۰ سال است که برای پر کردن دندان استفاده می‌شوند. مواد همرنگ یا کامپوزیت، پایه رزین دارند و همرنگ دندان هستند. معمولا هر دو شیوه پرکردن دندان بسته به جنس مورد استفاده، به مرور زمان از بین می‌روند و دوباره باید ترمیم شوند.
مطالعات جدید نشان می‌دهد که می‌توان برای پرکردن دندان، از گرافین استفاده کرد. گرافین یک لایه تک اتمی کربن است که مقاومت آن ۲۰۰ برابر فلزات است.
اولین قدم برای این مطالعه، بررسی سمی بودن گرافین برای استفاده در دهان بود. به این منظور، سه شکل مختلف گرافین متشکل از اکسید گرافین، اکسید گرافین تصفیه شده با استفاده از حرارت و گرافین با ناخالصی نیتروژن روی سلول بنیادی دندان مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد اکسید گرافین تصفیه شده با استفاده از حرارت و گرافین با ناخالصی نیتروژن یا سمی هستند و یا سبب آسیب به غشای دندان می‌شوند ولی اکسید گرافین کمترین اثر سمی را دارد و گزینه مناسبی است.
پر کردن دندان با گرافین نیازمند توسعه و تحقیق بیشتر است ولی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به عنوان بهترین گزینه برای پرکردن دندان مورد استفاده قرار گیرد. دوام گرافین با هیچ ماده طبیعی یا تولید شده قابل مقایسه نیست. نتایج این تحقیقات در نشریه Colloids & Surface B: Biointerfaces منتشر شده است.