شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۸

بروز مشکلات جنسی پس از حمله قلبی

قلب

سلامت آنلاین- پژوهشگران آمریکایی می‌گویند ظرف مدت یکسال پس از بروز حمله قلبی، فعالیت جنسی نیمی از بیماران، چه زن و چه مرد، دچار اختلال می‌شود.

برای اکثر افراد، اگر از حمله قلبی جان سالم به در ببرند، در زمینه فعالیت‌های معمول جنسی منع پزشکی در کار نخواهد بود زیرا خطری با انجام چنین فعالیت‌هایی سلامتشان را تهدید نمی‌کند. با این حال، ظاهرا آنچه خواسته یا ناخواسته برای بسیاری از بیماران رخ می‌دهد با این قاعده فاصله بسیار دارد.

به گزارش سلامت ‌آنلاین به نقل از تایم، مطالعه‌ای که اخیرا در JAMA Cardiology منتشر شده نشان می‌دهد حدود نیمی از مردان و زنان شرکت‌کننده اظهار کرده‌اند عملکرد جنسیشان طی یک سال پس از حمله قلبی با مشکل مواجه شده است.

پژوهشگران برای انجام این مطالعه داده‌های ۲۸۰۲ فرد مبتلا به حمله قلبی را بررسی کردند که در ایالات‌متحده و اسپانیا طی یک سال پس از سکته تحت نظر بودند. این افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله بودند، رده سنی خاصی که حدود ۲۰ درصد حمله‌های قلبی در آن سن رخ می‌دهد. در پایان معلوم شد عملکرد جنسی بیش از نیمی از زنان و حدود نیمی از مردان طی یک سال پس از حمله قلبی تاحدودی مختل شده است. بی‌میلی جنسی و کاهش قابل توجه ترشحات در عضو تناسلی هنگام برقراری رابطه، از جمله شایع‌ترین مشکلات در زنان و بی‌میلی جنسی و مشکل نعوظ از شایع‌ترین اختلالات مردان بوده است.

دکتر استیسی لینداو، استادیار زنان و زایمان در دانشگاه شیکاگو و سرپرست گروه پژوهش، در همین زمینه گفت که برخی از مشکلات احتمالا ناشی از ترکیب مسائل جسمانی و روانی باهم است زیرا به‌گفته او «فعالیت جنسی پدیده‌ای جسمی-ذهنی است.»

او اضافه کرد: این مشکل در بیماران بسیاری ریشه‌های ذهنی-روانی قدرتمندی دارد زیرا ظاهرا حمله قلبی سبب می‌شود هنگام مبادرت به فعالیت جنسی مضطرب شوند که نکند چنین فعالیتی سبب بروز حمله قلبی دیگری شود.

با این حال، نتیجه بروز حمله قلبی همیشه هم منفی نیست و برخی بیماران را به شریک زندگیشان نزدیک‌تر می‌کند.

به گفته لینداو، انگار حمله قلبی به این افراد تلنگر می‌زند و به‌یادشان می‌آورد که چقدر شریک زندگیشان را دوست دارند، و به همین دلیل می‌کوشند بیشتر به زندگی جنسی و عاطفیشان اهمیت دهند.

او توضیح داد که ۴۰ درصد زنان و ۴۵ درصد مردانی که پیش از حمله قلبی مشکلی در زمینه فعالیت‌های جنسی ندارند، سال بعد هم مشکلی نخواهند داشت، اما اکثریت نسبی در این زمینه با افرادی است که پس از حمله دچار مشکل می‌شوند. با این حال، به‌طور کلی، مبتلایان به حمله قلبی واقعا می‌خواهند به زندگی جنسی معمولشان بازگردند؛ عاملی که طبعا در بازیابی دوباره سلامت و کیفیت زندگیشان بسیار موثر است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: مسعود ایثاری)