جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰

گزارش سلامت آنلاین از تاریخچه خدمات چشم پزشکان ایرانی

دانش چشم پزشکی ایران از چشم تاریخ

کنگره انجمن چشم پزشکی ایران

سلامت آنلاین- سابقه چشم پزشکی در ایران را به دوران هخامنشیان نسبت می دهند. حتی در دانشگاه جندی شاپور اهواز در زمان ساسانیان (۲۲۴-۶۴۱ میلادی) علوم پزشکی مدون تدریس می شد. پس از آن، محمد بن زکریای رازی و حکیم ابوعلی سینا، نقش چشمگیری در جهش دانش چشم پزشکی در ایران داشتند.

به گزارش سلامت آنلاین، روایت های موثق تاریخی نیز حاکی از آن است که ابوسهل مسیحی جرجانی و زرین دست نیز از دیگر نوابغ چشم پزشکی ایران بودند که حدود ده قرن قبل زندگی می کردند. آنها را هم می توان از پیشگامان چشم پزشکی به سبک سنتی دانست. 

 آموزش چشم پزشکی مدون با تاسیس دارالفنون در سال ۱۲۹۴ شمسی (۱۹۱۶میلادی) آغاز شد. در تصویر زیر که به سال ۱۳۱۳ نسبت داده شده، یک بیمار ایرانی حدود ۱۹ سال پس از آغاز به کار دارالفنون از سوی طبیب مورد معالجه رایگان قرار گرفته است.

شانه به شانه کشورهای توسعه یافته 

دکتر یحیی شمس ملک آرا و پروفسور محمدقلی شمس را می توان از جمله اولین چشم پزشکان نوین ایران دانست که دانش چشم پزشکی را به سیاق فعلی آن پایه گذاری کردند. بعد از انقلاب اسلامی، بیش از ۱۷۰ چشم پزشک در رشته های فوق تخصصی فارغ التحصیل شدند و ایران به عنوان یکی از پایگاه های مهم درمان چشم پزشکی در جهان شناخته شد. امروز با وجود بیش از دو هزار چشم پزشک متخصص، دسترسی بیماران به چشم پزشکان، بسیار گسترش یافته است.

دکتر حمید سجادی، فوق تخصص قرنیه در گفتگو با سلامت آنلاین به وضعیت فعلی دانش چشم پزشکی در ایران اشاره می کند و می گوید: به دلیل آموزش های خوبی که پس از انقلاب صورت گرفت، هم اکنون کشور ما در حوزه عمل جراحی چشم، در حد و اندازه های دانش چشم پزشکی در آمریکاست، البته از نظر تشخیص بیماری، هنوز به پای کشورهای توسعه یافته نرسیده ایم، ولی از نظر درمان جراحی، به خوبی توانسته ایم که پا به پای کشورهای توسعه یافته حرکت کنیم.

سجادی می گوید که حتی در شهر زاهدان، عمل های جراحی در مراکز چشم پزشکی این شهر انجام می شود که حتی برخی از این عمل های جراحی در آمریکا هم انجام نمی شود. 

در شرایطی که طرح تحول آموزش پزشکی نیز در وزارت بهداشت در حال اجراست، می توان امیدوار بود که در سال های آتی، دانش چشم پزشکی در ایران، قله های افتخار بیشتری را فتح کند. (هادی قانعی/ سلامت آنلاین)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.