شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶

از آلودگی هوا اجتناب کنید وگرنه به دیابت مبتلا می‌شوید

آلودگی هوا گرد و خاک غبار

سلامت آنلاین- محققان می‌گویند آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها می‌تواند یکی از عوامل خطرزا در ایجاد بیماری دیابت به حساب بیاید.

وقتی صحبت از دیابت می‌شود، به عوامل ژنتیکی خطرساز فکر می‌کنیم و به یاد تغییر سبک زندگیمان می‌افتیم؛ اینکه مصرف شیرینی‌ها و مواد قندی را کاهش دهیم، بیشتر تحرک داشته باشیم و از مواد غذایی سالم و مفید مانند میوه ها و سبزیجات نیز در رژیم غذاییمان استفاده کنیم. البته همه این موارد درست است و میتواند برای پیشگیری از دیابت و بیماریهای دیگر به ما کمک کند ولی بتازگی معلوم شده آلاینده‌های موجود در هوا نیز می‌توانند در ابتلا به دیابت نقش داشته باشند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از سایت انجمن دیابت آمریکا، محققان آلمانی دریافتند قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، خطر بروز مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع دو و کسانی که پیش دیابت دارند، افزایش میدهد.

در این مطالعه محققان شواهدی فراهم کردند که نشان میدهد ابتلا به دیابت نوع دو فقط به سبک زندگی یا عوامل ژنتیک مربوط نمیشود، و به غیر از این موارد، آلودگی هوای ناشی از ترافیک و رفت و آمد وسایل نقلیه نیز عامل مهمی در این زمینه است.

طی این تحقیق، آنت پیترز و همکارانش، داده های مربوط به حدود ۳ هزار شرکت کننده را بررسی کردند که در شهر آگسبورگ و دو منطقه روستایی جنوب آلمان زندگی می‌کردند. آنها همچنین داده های به دست آورده را با غلظت آلاینده های هوا در محل سکونت هر یک از شرکت کنندگان مقایسه کردند و آن طور که نتایج تحقیق نشان داد، افرادی که پیش‌دیابت داشتند، در برابر آلودگی هوا و تاثیرات ناشی از آن آسیب‌پذیرتر بودند.

محققان با توجه به نتایج به دست آمده، اعلام کردند آلودگی هوای بیرون از خانه یکی از عوامل محیطی مهم در بروز و ابتلا به دیابت است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: نیلوفر اسعدی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.