شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷

گفتگوی سلامت آنلاین با بازیگر سینما و تلویزیون

رویا تیموریان: وزیر بهداشت دست تنهاست

رویا تیموریان بازیگر سینما و تلویزیون

سلامت آنلاین: اگر به مهم ترین فیلم ها و سریال های یکی دو دهه اخیر نگاه کنیم، قطعا نام رویا تیموریان یکی از نام هایی است که در تیتراژ این فیلم ها می بینیم. او در فیلم هایی مانند سنتوری، کافه ستاره، گزارش یک جشن، بید مجنون، قارچ سمی، زندان زنان و مریم مقدس و سریال هایی مثل نفس گرم، شب دهم و مدار صفر درجه ایفای نقش کرده است.

به گزارش سلامت آنلاین، تیموریان که یکبار تندیس نقش اول زن را در جشن خانه سینما برنده شده، مهم ترین مشکل نظام بهداشت و درمان کشور را مشکل دارو می داند. او می گوید طرح تحول سلامت، مهندسی عظیمی پشتش داشته است. این بازیگر با تحسین اقدامات اساسی رخ داده در قالب طرح تحول سلامت می گوید وزیر بهداشت دست تنهاست. مشروح گفتگوی سلامت آنلاین را با این بازیگر در ادامه می خوانید.

چقدر با نظام بهداشت و درمان درگیر هستید؟

من  به دلیل بیماری یکی از نزدیکانم مرتب به بیمارستان می روم. بیمارم تومور مغزی دارد که یک بیماری با ریسک بالاست.

در این مدت از برخورد کادر پزشکی رضایت داشتید؟

عملی که روی بیمارم انجام شد واقعا موفقیت آمیز بود. خیلی به بیمارم رسیدگی کردند. در این مدت به هر شکلی از پزشکان و پرستاران گرفته تا نیروهای خدماتی به ما توجه داشتند و خیلی مراقب بیمار ما بودند.

مشکلاتی که در این مدت با آن مواجه بودید چه بود؟

بزرگ ترین مشکل ما، مشکل داروست. بخصوص درباره داروهای خاص این مشکل خیلی بیشتر است. تا ما مدارک را آماده کنیم، از پزشک گواهی بگیریم، داروخانه ۱۳ آبان برویم، آنجا مدارک و جواب آزمایشات را ارائه دهیم، خیلی وقفه می افتد. این وقفه همراه با هزینه های گران برای تهیه دارو همراه است. حتی ناچاریم به خاطر جلوگیری از اتلاف وقت گاهی داروها را از بازار آزاد با چند برابر قیمت بخریم. 

ولی سازمان غذا و دارو عنوان کرده دیگر در ناصر خسرو دارو به صورت آزاد خرید و فروش نمی شود.

بله. دیگر ناصر خسرو نیست، اما ناصرخسرو در کل تهران پخش شده است.

طرح تحول سلامت آیا برای شما محسوس بوده است؟

وزیر بهداشت، جناب آقای  دکتر هاشمی یکسری تحولات عظیم در مسائل بهداشتی و درمانی در کشور به وجود آورده و اقدامات اساسی در این زمینه انجام داده است. از جمله سرکشی بر کیفیت محصولات نامرغوبی که تا پیش از این به مردم ارائه می شد. در این حوزه ایشان اقدامات بسیار مهم و اساسی انجام دادند که بی انصافی است اگر آن ها را نادیده ببینیم و بگوییم هیچ کاری انجام نشده است. اما چون حوزه بهداشت و درمان حوزه گسترده ای است ناهماهنگی هایی وجود دارد که دست وزیر بهداشت به تنهایی نیست. ملت ما از قرن های قبل به ملت مهربانی و صبر و انصاف معروف بوده است. باید به خودمان رجوع کنیم. اینکه کسی دارویی را در بازار آزاد چند برابر می فروشد، مسئولش وزیر بهداشت نیست. مشکل آن شخص است و نه سیستم. در زمینه بیماران خاص و طرح تحول سلامت در این مدت اقدامات مهمی رخ داده است. اما فردی که در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی سوءاستفاده می کند و کالایی را چند برابر می فروشد و یا جنس نامرغوبی ارائه می دهد، باید شدیدا مواخذه شود. 

در جریان اختلاف میان هنرمندان و پزشکان بعد از درگذشت آقای کیارستمی هستید. خیلی ها انتقاداتی نسبت به جامعه پزشکی دارند.

پزشکان ما در جهان بی نظیر هستند. ما پزشکان بسیار حاذقی داریم و حتی خیلی ها از کشورهای دیگر برای مداوا به ایران می آیند. مشکل ما، مشکل دارو و تجهیزات است. ما پزشکان شریف و با مسئولیتی را داریم. نمونه اش را در همین دو ماه دیدم که چطور بیمار ما را عمل کردند و یک بیماری با ریسک بالا را تا اینجا نگه داشته اند. قطعا طرح تحول سلامت، مهندسی عظیمی پشتش داشته است. از بیمه و دارو گرفته تا مسائل دیگر، اما بخشی از امور دست وزارت بهداشت نیست. مثلا مشکل ریزگردهای هوا که دیگر مقصر وزارت بهداشت نیست. بارها کارشناسان درباره این موضوع هشدار داده اند. در حال حاضر بیماران ریوی زیادی در بیمارستان ها بستری هستند. مشکل آلودگی هوا، مشکل بنزین های ناخالص، مشکل ماشین هایی که هنوز در خیابان ها دود می کنند، مشکل کم آبی، مشکل ورود میوه های آغشته به مواد شیمیایی به کشور، این ها که دست وزارت بهداشت یا دکتر هاشمی نیست. ایشان دست تنهاست. فکر می کنم جمیع وزارتخانه ها باید همکاری کنند. مشکلات این حوزه بتنهایی حل نمی شود. هنوز برخی سازمان ها در محله ما پای درخت ها گازوئیل می ریزند تا درخت ها خشک شوند و به جای آن برج بسازند. از توی کوه تا پایین شهر برج داریم. پس فقط دست وزارت بهداشت نیست. شهرداری ها هم باید کمک کند. اتفاق مهمی نمی افتد مگر با همکاری وزارت خانه های مختلف. ما کارهای دکتر هاشمی را تحسین می کنیم. چون چند جلسه هم خدمت ایشان بودم به چشم دیدم که ایشان چقدر حسن نیت دارد و می دانم چقدر دلش می خواهد در حوزه سلامت تحول ایجاد کند، اما دست تنهاست.(سلامت آنلاین/ سایه تهرانی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.