دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵

هزینه های سنگین اعلام یک حکم

زهرا عرب - سردبیر

زهرا عرب

گمان می کنم بیماری زنده یاد کیارستمی و همه ماجراهای پس از آن و مرگ ناباورانه او نه تنها برای عموم مردم -که در سوگ کارگردانی بزرگ نشستند-  سخت و متاثر کننده بود، بلکه  یکی ازتلخ ترین پرونده های موجود برای سازمان نظام پزشکی کشورهم بود. پرونده ای که می شد منطقی تر، عادلانه تر و حساب شده تر با آن برخورد کرد و موجب این همه بی اعتمادی و هتک حرمت به جامعه پزشکی که انصافا خدمات بیشماری برای سلامت مردم انجام می دهند و برای رسیدن به این جایگاه خون دل های زیادی خورده اند، نشد.   

  در جریان رسیدگی به این پرونده اشتباه های زیادی صورت گرفت، افراد بسیاری سوار بر موج احساسات مردم  که عمیقا و قلبا در سوگ کارگردان محبوب خود بودند، بدون اطلاع کافی از سیر درمان و اتفاقات ناخواسته آن،  همه را قضاوت کردند و جامعه پزشکی را مورد  هجمه شدید قرار دادند که ماحصل آن چیزی جز حرمت شکنی و بی اعتمادی جامعه به پزشکان زحمتکش نبود.

  اما در این  میان سازمان نظام پزشکی که متولی رسیدگی به  این  پرونده با پیچیدگی های خاص خود بود، وظیفه ای بس خطیر به عهده داشت. وظیفه ای که هم به لحاظ قانونی باید  به نحو مطلوب انجام می داد و هم مطالبه محقانه مردم بود.

به هیچ روی نمی خواهم بگویم حکم صادرشده که از صبح امروز خبر ابلاغ آن را رئیس هیات بدوی سازمان نظام پزشکی به رسانه ها داد، واقعی یا جعلی و یا عادلانه یا غیر عادلانه است ، چه آنکه چنین چیزی را باید کارشناسان این حوزه بگویند و  ما روزنامه نگاران بنا بر رسالت حرفه ای خود فقط وظیفه انعکاس آن را داریم.  

آنچه در این خصوص مورد نقد جدی است، نحوه اطلاع رسانی از سوی رئیس هیات بدوی رسیدگی به این پرونده است. هفته قبل خبر انتشار حکم پرونده مبنی بر محرومیت یک ساله پزشک معالج مرحوم کیارستمی منتشر شد، رئیس هیات بدوی بلافاصله آن را  تکذیب کرد و وعده داد حکم صادر شده منتظر امضاست و پس ازمراحل قانونی ابلاغ می شود.  

در شرایطی که همه منتظر اطلاع از چند و چون حکم بودند،  امروز صبح خبر ابلاغ حکم، دوباره از سوی ایشان اعلام و تاکید شد حکم در دبیرخانه هیات بدوی است و طرفین می توانند  آن را دریافت  کنند.  رییس هیات بدوی حتی در پاسخ به پرسش خبرنگار سلامت آنلاین مبنی بر جزئیات حکم صادر شده گفت «به دلیل قطعی نبودن نمی توانم آن را اعلام کنم اما وکلای پرونده و یا بیمارستان و یا خانواده مرحوم کیارستمی می توانند آن را منتشر کنند».

طبیعی است خبرنگاران در پی این خبر به وکلای پرونده زنگ بزنند، اما آنها تا حدود ظهر از ابلاغ حکم اظهار بی اطلاعی کردند  و حوالی ساعت یک و نیم  بعد از ظهر یکی از وکلا متن حکمی را که رویت کرده بود ، در اختیار خبرنگاران گذاشت و باز رئیس هیات بدوی بلافاصله حکم منتشر شده را جعلی خواند. در حالی که فرزند مرحوم کیارستمی در گفتگو با سلامت آنلاین تاکید کرد حکم را رویت کرده و کاملا واقعی است.

حال این پرسش پیش می آید  چه کسی این حکم جعلی را در اختیار خبرنگاران گذاشته  است؟ اگر انتشار حکم به دلیل قطعی نبودن ممنوع بوده، چرا ایشان تاکید کردند  وکلا و یا بیمارستان و یا خانواده مرحوم می توانند حکم  را منتشر کنند؟  از همه  مهم تر آیا سیستم هیات رسیدگی سازمان نظام پزشکی اینقدر نابسامان و از هم گسیخته است که هر کس بتواند حکمی جعلی صادر و منتشر کند؟ چه کسی مسئول  موج بی اعتمادی ناشی از اطلاع رسانی ضعیف مسئولان سازمان نظام پزشکی است؟ آیا دود این گونه اطلاع رسانی به چشم پزشکان و سیستم بهداشت و درمان ما نمی رود؟ 

 و در آخر باید تاکید کرد اتفاق هایی مانند آنچه برای زنده یاد کیارستمی افتاد، در همه جای دنیا می افتد. اتفاقی تلخ است، اما ناخواسته و اجتناب ناپذیر که البته می شود  از حجم آن با دقت و سختگیری بیشتر کاست.  خطای پزشکی همه جا وجود دارد ولی بدون شک در همه جای دنیا با چنین پرونده هایی که رنگ ملی هم به خود می گیرد، برخورد حساب شده تری انجام  می دهند. اما بی تردید سازمان نظام پزشکی که از سوی وزیر بهداشت هم موظف شد این پرونده را بدقت و بسرعت رسیدگی کند، در این آزمون تاکنون کارنامه قابل دفاعی نداشته است و تا اینجای کار برای رسیدگی و اعلام این حکم ، هزینه های سنگین و جبران ناپذیری پرداخته است.