سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۷

ساعت ژنتیک بیش از سبک زندگی بر طول عمر اثر می‌گذارد

دی ان ای ساعت مرگ مغز ژنتیک عمر

سلامت آنلاین- یک تحقیق تازه با بررسی دلایل مرگ در جوانی برخی افراد، به رغم دوری از کشیدن سیگار، انجام ورزش و پیروی از سبک زندگی سالم نشان داده است که ساعت اپی‌ژنتیک نقشی اساسی در این زمینه دارد.صرف نظر از انتخاب سبک و شیوه زندگی هر فرد، حداقل بخشی از زمان توقف و یا ادامه زندگی افراد از سوی DNA آنها مشخص و تعیین می‌شود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی‌نیوز، یک مطالعه بین‌المللی دلیل مرگ بسیاری از اشخاص را در جوانی، با وجود این‌که شیوه‌ای سالم را برای زندگی خود در پیش گرفته بودند مشخص کرده و نشان داده است که طول عمر یا امید به زندگی به ژن‌ها وابسته است.
استیو هوروات، متخصص ژنتیک دانشگاه UCLA همراه با ۶۵ دانشمند دیگر در ۷ کشور تغییرات سنی دی‌ان‌ای انسان را ثبت کرده، سن بیولوژیک آنها را محاسبه کردند و برآوردی از طول عمر را به دست دادند. آنها دریافتند که سن بیولوژیک بالاتر بدون در نظر گرفتن سن تقویمی، مرگ زودرس را به ارمغان خواهد آورد.
هوروات، محقق ارشد این مطالعه گفت: تحقیقات ما سرنخ ارزشمندی را نشان می‌دهد که معلوم می‌دارد چه چیزی باعث پیری انسان می‌شود و قسمت کاهش سرعت روند پیری را علامتگذاری می‌کند.
گروه تحقیق ۱۳ مجموعه از داده‌های مطالعاتی را با همکاری چند ده نهاد بررسی کرد و با مطالعه دی‌ان‌ای موجود در خون بیش از ۱۳ هزار نفر از ایالات متحده و اروپا، همراه با استفاده از انواع روش‌های مولکولی، از جمله یک راهکار توسعه‌یافته بررسی ساعت اپی‌ژنتیک، نرخ پیری هر فرد را اندازه‌گیری کرد.
به گفته برایان چن، نویسنده ارشد این تحقیق، دانشمندان مذکور از این‌که می‌دیدند ساعت اپی‌ژنتیک قادر است طول عمر قفقازی‌ها، اسپانیایی‌ها و امریکایی‌های افریقایی‌تبار را پیش‌بینی کند، شگفتزده شده بود.
هوروات به این گفته اضافه کرد: «ما کشف کردیم که ۵ درصد از سن جمعیت آماری با سرعت بیولوژیک تندتر، در نهایت با کاهش عمر روبرو شده‌اند. در واقع، پیری سریع‌تر بیولوژیک، خطر مرگ در بزرگسالی را ۵۰ درصدی در هر سنی افزایش می‌دهد.
به گزارش سلامت‌آنلاین، این یافته‌های احتمالا روشن خواهند کرد که چرا برخی از افراد در جوانی می‌میرند در حالی که نه سیگار کشیده‌اند، نه در نوشیدن از اعتدال خارج شده‌اند، و از سویی دیگر، از رژیم غذایی مغذی و مناسبی همراه با ورزش منظم نیز پیروی می‌کرده‌اند. در حالی که شیوه زندگی سالم ممکن است به افزایش عمر کمک کند، پیری ذاتی ما نیز ممکن است ساعت مرگمان را جلو بکشد. با این حال، خطراتی چون سیگار کشیدن، ابتلا به بیماری دیابت و فشار خون بالا همچنان می‌تواند سبب مرگ‌ومیر باشد و بر نرخ پیری اپی‌ژنتیک اثر بگذارد.
این یافته‌ها در تازه‌ترین نسخه مجله پیری (the journal Aging) منتشر شده و گفته شده که با همه این توضیحات، بر همگان صدق نمی‌کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.