شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲

ضرورت مشارکت مردم در کمک به حوزه سلامت

دکتر سید محمدهادی ایازی -معاون اجتماعی وزیر بهداشت

سید محمد هادی ایازی

در خردادماه سال ۱۳۹۳ با تدبیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حوزه مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شکل گرفت. این مساله در گذشته وجود نداشت در حالی که قانون‌گذار در ایجاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ماده ۱۰ قانون پیش‌بینی کرده بود که بنیاد یا موسسه‌ای ثبت و به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد که کار ارتباط با خیرین و نظارت بر خیریه‌ها را داشته باشد. عملاً سی سال گذشته بود و چنین کاری در وزارت بهداشت انجام نشده بود. از زمان شکل‌گیری حوزه مشارکت‌های اجتماعی دو سال می‌گذرد، ما در شروع کار چند موضوع را در دستور کار، اولویت قرار دادیم.

در ابتدا سعی کردیم زمینه مشارکت مردم در حوزه کار خیر را افزایش دهیم و در اولین اقدام در تمام دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور برای رییس دانشگاه یک قائم‌مقام در حوزه مشارکت‌های اجتماعی پیش‌بینی کردیم که از سوی وزیر بهداشت به دانشگاه‌ها ابلاغ شد، خوشبختانه در تمامی دانشگاه‌ها قائم‌مقام  حوزه مشارکت‌های اجتماعی منصوب و این مجموعه‌ ایجاد شد. همچنین با مجمع خیرین سلامت که طی چند سال اخیر به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد عهده‌دار خیریه سلامت بود ارتباط خوبی برقرار کردیم.

دومین اقدام، مساله سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت بود. نخستین جلسه‌ای که با سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت در وزارت بهداشت در اتاق وزیر داشتیم، یکی از مسوولان این سازمان‌ها می‌گفت که ۹ سال بود چنین جلسه‌ای در وزارت بهداشت تشکیل نشده و عملاً ارتباطی با ما وجود نداشته. بر همین اساس موفق شدیم حدودا ۶۲۰ سازمان مردم‌نهاد سلامت را در سراسر کشور شناسایی کنیم. برخی در مقیاس ملی و برخی در مقیاس استانی یا شهرستان فعالیت داشتند که با آن‌ها ارتباطات گسترده‌ای را برقرار کردیم.

اقدام سوم ما در حوزه مشارکت‌های بین‌بخشی است. در مشارکت‌های بین‌بخشی چند مساله مدنظر ما بود، اولاً موضوع مسئولیت اجتماعی که وظیفه‌ای است که تمام دستگاه‌های فعال در جامعه دارند، به‌خصوص بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند نقش جدی‌تری را ایفا کنند. برای نمونه جلسه‌ای داشتیم با حضور تمام مدیران عامل بانک‌ها و وزیر بهداشت، که مدیران محترم این بانک‌ها خودشان در این زمینه تعهداتی کردند. همچنین با شهرداری‌ها یا شورای‌عالی استان‌ها یا با سازمان زندان‌ها یا سازمان‌های متعددی که در حوزه سلامت جامعه فعالیت دارند تفاهم‌نامه‌هایی مبادله کردیم و اقدامات بسیار ارزشمندی در این مدت در چارچوب مشارکت‌های بین‌بخشی صورت گرفت.

جدای از بحث مسوولیت اجتماعی و تعامل در سه موضوع خیرین، سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت‌های بین‌بخشی که بتوانیم از ظرفیت دستگاه‌های دولتی به نفع نظام مدیریت سلامت استفاده کنیم، مساله دیگری هم بعد از مدتی اضافه شد و آن‌ هم عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت یا همان SDH بود که دکتر هاشمی مسوولیت آن را به بنده محول کرد و ما موفق شدیم ستاد SDH را راه‌اندازی و از دستگاه‌های مختلف و نهادهای درون‌سازمانی دعوت به همکاری کردیم و خوشبختانه در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام شده و پیش بینی می‌کنیم جشنواره SDH را در سال ۹۵ برگزار کنیم و از ظرفیت دستگاه‌های مختلف تاثیرگذار در حوزه سلامت به‌طور گسترده‌تر استفاده کنیم.

پس از انجام این کارها در تعامل سازنده‌ای که بین ما و معاونت توسعه وزارت بهداشت برقرار شد و همچنین با تدبیر دکتر هاشمی تصمیم گرفته شد که مجموعه فعالیت‌هایی که در حال انجام است در قالب یک ساختار جدید به‌عنوان معاون اجتماعی شکل بگیرد. سازماندهی جدیدی صورت گرفت و سه اداره‌کل تحت عنوان اداره‌کل خیرین و خیریه‌های سلامت، اداره‌کل سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت و اداره‌کل عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت راه‌اندازی کردیم. دو دبیرخانه پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی و دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذا نیز راه‌اندازی شد.

بر این باور هستم که اگر بتوانیم حوزه اجتماعی را در سطح وزارت بهداشت نظام‌مند و نهادینه کنیم بخش قابل توجهی از هزینه‌های حوزه درمان در حوزه بهداشت کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل به فرهنگ‌سازی در این حوزه اقدام کردیم و یکی از کارهای خوبی که در همین مدت صورت گرفت راه‌اندازی موسسه آوای هنر سلامت است. طی همین مدت مجموعه‌های مختلفی را ایجاد کردیم.

در حال حاضر ظرفیت‌سازی جدیدی در حوزه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته که  می‌تواند به کمک نظام سلامت بیاید و بخش عمده‌ای از مسائل و مشکلاتی را که امروز مواجهه هستیم، برطرف کند.

اگر بتوانیم از ظرفیت‌های فرهنگی هنری، اطلاع‌رسانی و ظرفیت دیگر دستگاه‌ها به نفع مدیریت نظام سلامت استفاده کنیم و همچنین اگر از ظرفیت مردم که به فکر سلامت خود و اعضای خانواده‌شان و شهروندان و هم‌میهنانشان باشند به نفع مدیریت نظام سلامت در حوزه کارهای خیر و در چارچوب سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت استفاده کنیم، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌هایی که در بخش درمان و بهداشت صورت می‌گیرد کاهش پیدا می‌کند.

معاونت اجتماعی آماده است تا به مدیریت نظام سلامت کمک کند نه این‌که هزینه‌ای را به مدیریت نظام سلامت تحمیل کند. معاونت اجتماعی ساختاری نیست که هزینه‌ ایجاد کند،بلکه هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. امیدوارم در سطح دانشگاه‌ها و همچنین شبکه‌های بهداشت بتوانیم حوزه اجتماعی را نظام‌مند و راه‌اندازی کنیم و اگر بتوانیم در پایان دوره اول دولت تدبیر و امید این‌کار را سازماندهی و نهادینه کنیم در آینده شاهد تحول جدی در این عرصه خواهیم بود.

نظرات

  • Dr. F.E ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ - ۰۷:۳۰
    0 0
    بسیار عالی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.