سه‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴

تصور منفی از پیری، احتمال آلزایمر را زیاد می‌کند

آلزایمر زوال عقل نسیان فراموشی بیماری مغز عکس رادیولوژی مغزی

سلامت آنلاین- نگرش‌هایی که برخی افراد درباره سالخوردگی دارند این احتمال را قوت می‌بخشد که در دوران سالمندی به بیماری‌هایی همچون آلزایمر مبتلا شوند.

به گزارش ایرنا از ساینس، مطالعات محققان دانشکده بهداشت ییل و دانشگاه جان هاپکینز حاکی از آن است که نگرش‌های منفی در مورد پیری، نظیر اینکه افراد مسن ناتوان و ضعیف هستند، ساختار مغز را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که احتمال بروز آلزایمر افزایش می‌یابد.
محققان بر این باورند که افکار منفی سبب استرس می‌شود و استرس، مهم‌ترین عامل تغییرات پاتولوژیک (آسیب‌شناسی) مغز است. این مطالعه با بررسی MRI مغزی داوطلبان نشان می‌دهد حجم هیپوکامپ مغز در افرادی که نسبت به پیری تفکر منفی دارند، به نسبت افرادی که نگرش مثبتی دارند، کوچک‌تر است. هیپوکامپ بخشی از مغز است که به حافظه مربوط می‌شود و کاهش حجم آن، اولین نشانه آلزایمر است. به علاوه در مغز این افراد تعداد بیشتری گره و پلاکهای پروتئینی آمیلویید دیده شد که با آلزایمر مرتبط است.
مطالعات نشان می‌دهد تنها راه حل این مشکل، مبارزه با افکار منفی در رابطه با پیری و قبول آن به عنوان یکی از مراحل زندگی است. نگرش مثبت نسبت به پیری و افزایش سن، روند آلزایمر را کند کرده و احتمال آن را کاهش می‌دهد.
بیماری پیشرونده آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می‌شود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر کاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز می‌کند و به این ترتیب انتقال پیام‌های عصبی مختل می‌شود. دلیل این بیماری همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می‌توانند منجر به این بیماری شوند.
یک پزشک آلمانی به نام آلویس آلزایمر، این بیماری را در سال ۱۹۰۶ شناسایی کرد. در زمان طبابت این پزشک، زنی بر اثر یک بیماری روانی غیرعادی فوت کرد و قبل از مرگش نشانه‌هایی شامل از دست دادن حافظه، مشکلات تکلم و رفتار غیرقابل پیش بینی در او بار‌ها دیده شده بود.
لویس آلزایمر پس از بررسی مغز این زن دریافت که بافت مغز او طبیعی نبوده است و با مطالعه بیشتر، بیماری زوال عقل را شناسایی کرد. پس از مرگ این دانشمند، شایع‌ترین نوع بیماری زوال عقل، آلزایمر نام گرفت.
بر اساس آمار مرکز بین المللی آلزایمر، در حال حاضر ۴۶/۸ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۱۳۱/۵ میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می‌رسد. نتایج این تحقیقات در نشریه Psychology and Aging منتشر شده است.