تشخیص بیماری

کل اخبار:159

 • انگل بیماری ژیاردیا ۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۰:۵۵

  انگل «ژیاردیا» را از کودکانتان دور کنید

  سلامت آنلاین- یک متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان با اشاره به علل ایجاد، راه‌های پیشگیری و درمان بیماری «ژیاردیا» گفت: این بیماری در فصول گرم و از طریق نوعی انگل با آب و غذای آلوده به بدن کودکان منتقل می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد سندروم‌های سوء‌جذب در بدن شود.

 • مردمک چشم رگ خونی چشم ۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۶:۲۴

  امکان تشخیص آلزایمر با نگاه به چشم‌ها

  سلامت آنلاین- دانشمندان بتازگی کشف کرده‌اند که چشم‌ها می‌توانند به پزشکان کمک کنند از میزان پیشرفت آلزایمر حتی قبل از شروع علائم آن مطلع شوند.

 • پشه مالاریا ۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۰:۰۷

  تشخیص ابتلا به مالاریا با نانوذرات ممکن شد

  سلامت آنلاین- پژوهشگران توانستند با ترکیبی از نانوذرات و آنتی‌بادی‌ها ابزاری بسازند که از آن می‌توان برای شناسایی و تشخیص بیماری مالاریا استفاده کرد.

 • آزمایش آزمایشگاه ادرار خون خونی هماچوری تست ۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۰:۴۸

  تشخیص ابتلا و شدت پارکینسون با آزمایش ادرار ممکن شد

  سلامت آنلاین- محققان با کشف پروتئینی توانستند راهی بیابند که با استفاده از آزمایش ادرار بتوان از این پس وجود و شدت ابتلا به بیماری پارکنسون را در افراد تشخیص داد.

 • علامت نماد روبان سرطان پروستات مردان ۱۳۹۵-۰۴-۱۸ ۲۲:۱۷

  پیش‌بینی ابتلا به سرطان پروستات در مردان ممکن شد

  سلامت آنلاین- یک تحقیق جدید نشان داده است که با انجام آزمایش تغییرات جهشی می‌توان احتمال خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان را پیش‌بینی کرد.

 • دستگاه تشخیص زیکا ۱۳۹۵-۰۴-۱۴ ۰۹:۳۵

  ساخت دستگاهی کوچک و ارزان برای تشخیص ویروس زیکا

  سلامت آنلاین- مهندسان دستگاهی ابداع کرده‌اند که با هزینه‌ای بسیار کم و بدون نیاز به برق یا آموزش تخصصی برای استفاده از آن می‌توان بسرعت ویروس زیکا را در افراد تشخیص داد.

 • تب کودکان سرماخوردگی بچه مریضی حرار بدن ۱۳۹۵-۰۴-۰۴ ۱۳:۵۱

  روش تشخیص و کاهش تب در کودکان

  سلامت آنلاین- به گفته یک متخصص کودکان، تب از جمله مشکلاتی در بیماری‌های اطفال است که گاهی به تشنج نیز منتهی می‌شود و دقت والدین برای یادگیری روش‌های کاهش آن اهمیت زیادی دارد.

 • آزمایشگاه محققان تحقیقات میکروسکوپ ۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۰۸:۴۸

  تشخیص بیماری با هوش مصنوعی

  سلامت آنلاین- محققان دانشکده پزشکی هاروارد توانسته‌اند روشی را برای آموزش هوش مصنوعی به منظور خوانش و تعبیر تصاویر پاتولوژی طراحی کنند.

 • عکس کلیه.jpg ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ ۱۴:۱۴

  یک کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه توضیح داد

  بهینه‌سازی کارکرد کلیه‌ها و دلیل تغییر رنگ ادرار

  سلامت آنلاین- به گفته یک کارشناس، کاهش سلامت کلیه‌ها و خارج شدن آن از حالت طبیعی می‌تواند باعث اختلالاتی نه تنها در عملکرد کلیه، بل‌که حتی در کارکرد درست کبد و نیز سلامت جنسی منجر شود و در صورت عدم تشخیص و درمان، مقدمه بروز بسیاری از بیماری‌های دیگر شود.

 • سندروم الیش ترنر سندرم ترنر ژن ژنتیک ۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۱:۰۹

  یک اختلال خاص دخترانه: سندروم ترنر و علائم آن

  سلامت آنلاین- سندرم الریش-ترنر یا اختلالات گونادی، نوعی اختلال کروموزومی است که تنها بر زنان و دختران اثر می‌گذارد. سندرم ترنر ممکن است پیش از تولد یا در طول دوران کودکی تشخیص داده شود اما گاهی تشخیص آن حتی تا دوران جوانی هم به تعویق می‌افتد. درباره آن بیشتر بدانید.

 • تشخیص سرطان ریه با تنفس ۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۹:۳۶

  توی این نفس بکش... بله، سرطان ریه داری!

  سلامت آنلاین- بتازگی یک روش جدید از سوی محققان پزشکی ابداع شده که می‌توان با تنفسی ساده متوجه شد که آیا فرد مبتلا به سرطان ریه است یا نه.

 • دیابت ۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۳:۰۲

  ضرورت غربالگری برای تشخیص رتینوپاتی در مبتلایان به دیابت

  سلامت آنلاین- به گفته یک فوق تخصص متابولیسم، در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ چون دوره‌ای طولانی از بی‌علامتی وجود داشته، خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی بالاست و بر همین اساس، آنها هنگام تشخیص دیابت باید تحت غربالگری این عارضه نیز قرار گیرند.

 • سگ ۱۳۹۵-۰۳-۰۹ ۱۲:۳۴

  سگ‌ها "مالاریا" را بو می‌کشند

  سلامت آنلاین- دانشمندان بتازگی دریافتند که سگ‌ها قادرند با قدرت بالای بویایی که دارند بیماری مالاریا را بو بکشند و آن را شناسایی کنند.

 • سیم تشخیص ویروس ابولا و زیکا ۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۲:۳۰

  ابداع روشی کم‌هزینه برای تشخیص ویروس ابولا و زیکا

  سلامت آنلاین- محققان راهکاری جدید ابداع کرده‌اند که می‌توان با هزینه‌ای کمتر و به وسیله یک سیم از وجود ویروس ابولا و زیکا در بدن مطلع شد.

 • باکتری بیماری سل ۱۳۹۵-۰۲-۲۹ ۰۹:۴۸

  ابداع جدید دانشمندان برای تشخیص سریع «سل»

  سلامت آنلاین- دانشمندان توانستند راهکاری تازه بیابند که به وسیله آزمایش خون امکان تشخیص سریع بیماری سل را ظرف یک ساعت پس از دریافت اندکی از خون فرد مشکوک به بیماری مهیا می‌کند.

 • اضطراب استرس امتحانات کودک مدرسه دانش آموز درس خواندن مطالعه ۱۳۹۵-۰۲-۲۶ ۱۳:۳۶

  برنامه‌ای برای تشخیص زودهنگام کودکان مبتلا به «اختلال خواندن»

  سلامت آنلاین- بتازگی محققان ایرانی موفق شده‌اند برنامه‌ای رایانه‌ای طراحی کند که از طریق روش‌های عصبی-شناختی می‌توان کودکان مستعد در ابتلا به اختلال خواندن را زودتر تشخیص داد.

 • درد زیر بغل ۱۳۹۵-۰۲-۲۲ ۱۴:۰۲

  مهمترین علل احساس درد در نواحی زیر بغل

  سلامت آنلاین- گاهی مواقع دردها هم گویی راه خود را گم می‌کنند! احساس درد در نواحی زیر بغل از این دست دردهاست. برخی علل مرتبط با این درد را در ادامه بخوانید.

 • آزمایش خون تشخیص بیماری دیابت ۱۳۹۵-۰۲-۱۴ ۱۲:۲۱

  ۵ علامت پنهان در بیماران مبتلا به دیابت

  سلامت آنلاین- بسیاری از افراد، تکرر ادرار و خشکی مداوم دهان را از جمله نشانه‌های بیماری دیابت می‌دانند اما برخی از علائم نیز در این بیماری به صورت خاموش و پنهان فعالند.

 • معاینه پزشکی گوشی پزشکی فشارسنج نوار قلب سلامتی بیماری ۱۳۹۵-۰۲-۱۱ ۰۹:۴۲

  ۶ علامت بیماری، به زبان مخصوص بدن

  سلامت آنلاین- در اغلب مواقع، علائم هشداردهنده‌ای به زبان مخصوص بدن بیان می‌شود که نشان از ابتلای قریب‌الوقوع به برخی بیماری‌ها مثل دیابت، کلسترول بالا، نارسایی قلبی و باشد. درک و تشخیص این نشانه‌ها می‌توانند پنجره‌ای تلقی شوند برای حفظ سلامتی خودتان.

 • معاینه پزشک چینی تشخیص ایدز ۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۵

  عرضه کیت آزمایش خانگی تشخیص ابتلا به ایدز در چین

  سلامت آنلاین- در چین قرار است یک کیت آزمایشگاهی برای استفاده خانگی در اختیار مردم قرار گیرد تا آنها بدون هراس یا خجالت از قضاوت دیگران بتوانند خود را مورد آزمایش در زمینه ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و بیماری ایدز قرار دهند.

 • ضربه مغزی ۱۳۹۵-۰۱-۳۱ ۱۲:۱۲

  ابداع هدستی برای تشخیص چند دقیقه‌ای ضربه مغزی

  سلامت آنلاین- محققان با ابداع یک هدست فراصوت امیدوارند در آینده‌ای نزدیک تشخیص ضربه‌های مغزی بسیار ساده‌تر و ارزان‌قیمت‌تر از روش‌های معمول شود.

 • ایدز پست پوستر اچ آی وی ۱۳۹۵-۰۱-۲۵ ۱۳:۴۹

  شناسایی بیش از ۶۰۰ فرد مبتلا به ایدز در خوزستان

  سلامت آنلاین- بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت خوزستان، دو هزار و ۴۴۴ مورد ابتلا به ویروس HIV مثبت تا پایان سال ۱۳۹۴ در استان خوزستان شناسایی شده که ۶۰۹ نفر از آن‌ها وارد مرحله ایدز شده‌اند.

 • بیماری های زنانه سرطان تخمدان ۱۳۹۵-۰۱-۲۳ ۱۶:۲۰

  نگاهی به علائم و نشانه‌های اولیه بروز سرطان تخمدان

  خانم‌ها نادیده نگیرند: ۱۰ علامت «قاتل خاموش تخمدان»

  سلامت آنلاین- ابتلا به سرطان تخمدان در میان زنان آماری رو به افزایش پیدا کرده است. تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد که هر ساله حداقل ۵۵۰ زن قربانی این نوع سرطان می‌شود و متاسفانه اغلب آنها وقتی متوجه آن می‌شوند که دیر شده است؛‌ شما با خواندن ادامه این مطلب جزو آنها نباشید.

 • کپسول داروهای مکمل مواد معدنی عناصر شیمیایی ۱۳۹۵-۰۱-۱۹ ۱۰:۱۱

  یک راهنمای مفید غذایی برای حفظ سلامت و کارکرد بدن

  چطور بدانیم که بدنمان نیازمند چه مواد معدنی است؟

  سلامت آنلاین- بدن ما از راه آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم به مواد معدنی و عناصری شیمیایی دست می‌یابد که کارکرد ارگان‌ها را تنظیم می‌کند. مغز، تیروئید، قلب، حرکات، رفتارها و... هر آنچه به سلامت و مقاومت در برابر بیماری‌ها مربوط می‌شود تا حد زیادی منوط به این مواد ضروری است.

 • حسگر تشخیص ویروس ۱۳۹۵-۰۱-۱۱ ۱۱:۱۶

  از تشخیص ۵ دقیقه‌ای ویروس‌ها تا تشخیص چند ساعته ابتلا به زیکا

  حسگرهای ژاپنی به کمک تشخیص بیماری‌های ویروسی می‌آیند

  سلامت آنلاین- توشیبا، غول لوازم الکترونیکی ژاپنی، با همکاری دانشگاه اوزاکای ژاپن فنآوری جدیدی را در یک حسگر توسعه داده است که با به‌کارگیری آن می‌توان فقط در ۵ دقیقه ویروس‌های عفونی را تشخیص داد.

 • آزمایش خون تشخیص بیماری دیابت ۱۳۹۵-۰۱-۰۸ ۰۹:۰۰

  محققان راهکاری جدید ابداع کردند

  تشخیص دیابت با آزمایش ارزان و سریع ژنتیک

  سلامت آنلاین- محققان بتازگی نوعی آزمایش ژنتیک ارزانقیمت ابداع کرده‌اند که به پزشکان در تشخیص ساده‌تر دیابت کمک می‌کند.

 • معاینه پزشکی آزمایشگاه نمونه گیری بزاق دهان ۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۲:۰۴

  تشخیص سرطان بزودی ساده، ارزان و سریع می‌شود

  سلامت آنلاین- دانشمندان با نمونه‌گیری از بزاق یا آب دهان، موفق به ابداع روشی جدید، سریع و ارزان شدند که با آن می‌توان طی کمتر از ۱۰ دقیقه به گونه‌ای بسیار ساده ابتلای افراد به سرطان را تشخیص داد.

 • افسردگی ۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۱۳:۲۳

  امکان تشخیص افسردگی پیش از ابتلا

  سلامت آنلاین- بتازگی روشی ابداع شده که به وسیله آن می‌توان سال‌ها قبل از آغاز افسردگی در افراد آن را تشخیص داد و این اختلال را درمان کرد.

 • پزشک دکتر گوگل جستجو جست و جو سرچ اینترنت سلامت خوددرمانی ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۰:۴۰

  مزایا و معایب حفظ سلامتی از طریق موتورهای جست‌وجوگر اینترنتی

  شما هم برای تشخیص بیماری سراغ «دکتر گوگل» می‌روید؟!

  سلامت آنلاین- این روز‌ها بسیارند افرادی که هر وقت درد، بیماری یا مشکلی پیدا می‌کنند به جای مراجعه به پزشک بلافاصله سراغ موتورهای جست‌وجوی اینترنتی همچون یاهو و گوگل می‌روند تا جوابی برای مشکلشان بیابند و بنوعی خودتشخیصی و خوددرمانی کنند. کارشناسان می‌گویند گوگل دکتر نیست و چنین رویکردی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 • حس بویایی بو کردن گل ۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۱۴:۴۳

  تشخیص آسیب‌های مغزی با استفاده از حس بویایی

  سلامت آنلاین- محققان بر این باورند که تست‌های بویایی می‌تواند راه ساده و ارزانی برای تشخیص نشانه‌هایی از آسیب و ترومای مغزی و همچنین علائم تغییر شکل نورون‌ها محسوب شود.